TEGNESERIEROMAN TIL ROGALENDINGENE (11.05.11 )
Hitler, Jesus og farfar av Lene Ask dukker opp i mange bokhyller i Rogaland i år. Tegneserieromanen skal deles ut gratis i 50.000 eksemplarer.
Som en del av prosjektet «Hele Rogaland leser» har biblioteket, LO og Næringsforeningen i Stavanger siden 2008 samarbeidet om å dele ut en gratis roman fra en lokal forfatter til befolkningen i Rogaland. I år har valget blitt Hitler, Jesus og farfar av Lene Ask. Det betyr at tegneserien skal deles ut i 50.000 eksemplarer. Det er NRK Rogaland som opplyser dette.
Linn Tønnesen er prosjektøeder for «Hele Rogaland leser». Hun var klar for å gjøre noe noe nytt og sprekt i år.
–Når da et prosjekt virkelig tøffer seg opp og velger en tegneserieroman, som er en helt annen sjanger, er det ganske tøft. Det smitter jo rundt i resten av Norge, sier Tønnesen til NRK.
Serieskaperen selv er stolt over valget til «Hele Rogaland leser».
–Jeg har gåsehud ennå, er kjempestolt og synes det er fantastisk at Rogaland har valgt en tegneserie. Det er også et løft for hele tegneseriemiljøet og tegneserien som sjanger, sier Lene Ask til NRK.
Les mer om «Hele Rogaland leser» hos NRK Rogaland:
http://www.nrk.no/nyheter/distrikt/rogaland/nord-jaeren/1.7621349
Les Serienetts anmeldelse av Hitler, Jesus og farfar:
http://www.serienett.no/article/445/lesverdig-oppvekstroman

KLAR FOR KRUSEDULL? <- Eldre | Nyere -> KVERNELAND OG FISKE PÅ MUNCH-MUSEET




