SOMMER MED SNORRE (15.07.11 )
Innholdet i Karine Haalands nyeste album spriker. Her er det knallmorsomme striper til ettertanke kombinert med en heller langtekkelig spesialhistorie i reprise.
Det er femten år siden Karine Haaland dukket opp i Larsons Gale Verden-heftet med tegneserien som senere skulle få navnet Piray. I dag er det kokken Snorre som er tittelfigur, og serieskaperen selv figurerer som Karine Potetgull i den nyeste albumutgivelsen med Snorre, verdens sinteste mann.
Årets sommeralbum er en kombinasjon av striper, to kortere historier, to sider med vitser og et gjensyn med historien “Isbilen” fra Piray-albumet 10 år med tullingene fra 2006. “Isbilen” omtales på forsiden som en klassiker, men der er ikke denne anmelder enig med redaksjonen. Joda, det finnes enkelte humoristiske høydepunkt i historien, men som helhet blir den en altfor lang, kjedelig affære med en litt for rosenrød avslutning.
Det er i stripene Karine Haaland er best i dette sommeralbumet. Hun slår seg løs med satire omkring tema som sommer, kjønnsrollemønster, fremmedkultur og slanking, og de fleste gangene treffer hun blink. Karakterene rundt Snorre er såpass karikerte at vi kan tilgi dem å være til tider endimensjonale. Det er i overdrivelsene, meningskollisjonene og misforståelsene humoren skapes, og dette mestrer Haaland til fulle. Streken er den levende som er umiskjennelig haalandsk, der bevegelser og overtegning gir vitsene ekstra bunn og brodd.
Sommeralbumet til Snorre spriker litt, men stripematerialet lover bra for kommende utgivelser. Og der må det være lov å håpe på en nytegnet spesialhistorie.
Snorre, verdens sinteste mann – Sommer 2011
ISBN 978-82-516-6505-6
44 sider
49,50 kroner
Schibsted Forlag

PONDUS-PRISEN TIL FLIS <- Eldre | Nyere -> ØISTEINS BLYANT TIL RAPTUS




