DE SMÅ BLÅ ER TILBAKE (26.10.11 )
Det er sannsynligvis filmen som får Egmont til å relansere Smurfene i Norge, men dessverre er dette kun korte snutter med de små blå, avbrutt av pusleoppgaver for barn.
De fleste litt eldre i Norge forbinder Smurfene med de heller pinlige platene der Geir Børresen sang med et kor av pipestemmer, eventuelt “pop”-platene som kom senere. Men her er originalversjonen i tegneserieform, med ganske korte historier (1 til 6 sider) med småpussige påfunn og enkelte korte sammenstøt med den onde trollmannen Gargamel.
Smurfene ble skapt av Peyo , først som bifigurer i en annen serie i bladet Spirou, men kom etterhvert med en rekke album og ble et kjent fenomen i fransktalende land i Europa. Med en forholdsvis enkel moral og en lett gjenkjennelig ytre fiende (Gargamel) har serien en spesiell appell til barn gjennom sin lek med språket, der ulike ord blir erstattet med “smurf”.
At dette skal være en av Europas mest leste barneserier er ikke lett å se ut fra dette heftet, men har du ikke altfor gamle barn kan dette være verdt å ta med fra din lokale bladpusher.

NYE SERIETREFF <- Eldre | Nyere -> SERIETREFF PÅ UNGDOMSHUSET




