JULEHEFTER 2013: EN PONDUS-JUL (21.12.13 )

Frode Øverlis «Pondus» er en humoristisk stripetegneserie i verdensklasse. Skildringen av norsk hverdagsliv sett gjennom episoder på puben til Pondus og hjemme hos hovedpersonen er stadig treffende og morsomme. Øverli er en utmerket tegner og en dyktig humorist, og de daglige avisstripene kan til stadighet by på både samfunnssatire og tilsynelatende trivialiteter som kan skape ettertanke.
I julehefteformat fungerer ikke «Pondus» like godt. I år har Egmont valgt å presentere 25 tegneseriestriper iblandet noen fotballnøtter fra Arne Scheie og en tekst med et ironisk blikk på Julenissen i et postmodernistisk samfunn. Øverli selv er i storslag, selv om det i hovedtrekk er persongalleriet rundt Pondus som får fokus. Flere av stripene har juletema, og en sekvens der den håpefulle serieskaperen Roger sender en julegave til tegneserieredaktør Løkring er spesielt morsom.
Problemet er at det alt i alt er så altfor lite lesestoff i «Pondus»-juleheftet. Da hjelper det lite at innholdet holder høy standard. «Pondus» gir rett og slett ikke nok valuta for pengene.
«Pondus: Julen 2013»
Av: Frode Øverli
36 sider
52,90 kroner
Egmont Comics Nordic
Anmeldelsen er tidligere trykt i Sydvesten 10. desember 2013 og i Lyderhorn 13. desember 2013.

SERIETREFF-PODKAST OM MOSKVA OG KOLLEKTIVET <- Eldre | Nyere -> ENDRINGER FOR SERIENETT




