Tidsskrift for norsk tegneserieliv

Om Serienett

Serienett gir deg siste nytt om norske tegneserie-utgivelser, anmeldelser og andre tegneserierelaterte nyheter. Nettsiden drives og redigeres av Trond Sätre.

Serienett er støttet av Norsk Kulturråd og Bergen kommune.
Norsk Kulturråd
Bergen kommune

Har du tips? Send e-post til trond@serienett.no. Sjekk også ut Serienett på Facebook. En del stoff publiseres kun der, og det er til stadighet gode og interessante menings-utvekslinger om tegneserier på Serienetts Facebook-gruppe.

Søk i Serienett

RSS / Atom

Annonser


Raptus Comics Festival Oslo Comics Expo Deichmanske Serietek

NORGESBESØK I TEGNESERIEROMAN (28.01.14 )

Den amerikanske tegneserieskaperen Lucy Knisley besøkte Norge og tegneseriefestivalen Raptus i 2011. Til høsten kan man få se Knisleys opplevelser derfra i en tegneserieroman.


Lucy Knisley på skolebesøk i Bergen. (Arkivfoto: Kristian Hellesund)

Av: Kristian Hellesund

Høsten 2011 var den amerikanske tegneren Lucy Knisley på besøk i Bergen for å være gjest på tegneseriefestivalen Raptus. Tidligere denne måneden ble det klart at Lucy Knisley har signert kontrakt med det anerkjente amerikanske tegneserieforlaget Fantagraphics. Hun kommer til å gi ut boken «An Age of Licence» i høst, og i 2015 kommer «Displacement». Det spennende med «An Age of Licence» er at den forteller om Knisleys reiser i Europa i 2011, og hun kommer blant annet til å ta med besøket på Raptus i boken.

Lucy Knisley er en dyktig tegner og forteller, og hun har spesialisert seg på selvbiografiske tegneserier. Hennes første utgivelse var reiseskildringen «French Milk», der hun forteller om en nyttårsfeiring i Paris sammen med moren sin. Senere har Knisley laget en rekke selvbiografiske tegneserier, og i fjor kom «Relish» der hun forteller om sitt forhold til mat og kombinerer tegneserien med oppskrifter og matlagingstips.

Nå venter nye utgivelser på et nytt forlag.
-Disse bøkene er en oppdagelse av det å være ung og fri i forhold til det å ha ansvar og familie, forteller Knisley i en pressemelding om «An Age of Licence» og «Displacement» . Hun er spesielt stolt over at det er Fantagraphics som skal gi ut bøkene.
-Det er et forlag jeg har beundret i årevis, legger hun til.

Walter Wehus er tegneserieanmelder i Bergens Tidende. Han slår fast at Fantagraphics er et av verdens viktigste tegneserieforlag når det gjelder alternative tegneserier.
-Å bli plukket opp av Fantagraphics er en stor ære, for selv om ikke alle seriene de gir ut er like gode, er det alltid en egen kvalitet ved dem. Det er som å komme inn i alternative tegneseriers eliteserie, og om Knisley overbeviser med de to bøkene, kan hun raskt bli et husholdningsnavn – i alle fall i alternative husholdninger, forteller Wehus.

Arild Wærness stiftet den bergenske tegneseriefestivalen Raptus i 1996, og han har i en årrekke vært sjef for festivalen. Det var han som valgte å invitere Lucy Knisley til tegneseriefestivalen. Hvorfor det?
-Jeg oppdaget henne på en amerikansk nett-oversikt over nye og spennende serieskapere som man burde følge spesielt godt med. Hun har en tiltalende og enkel strek som snakker direkte til leseren. De selvbiografiske fortellingene hennes er ikke utleverende eller introverte, men utadvendte og åpne, og forteller like mye om verden rundt henne – og oss – som henne selv. Og så er hun en fantastisk og morsom person, forteller Wærness.

-Hva er spesielt med Lucy Knisley som tegneserieskaper? Vi stilte spørsmålet til tegneserieeksperten og kritikeren Morten Harper, som blant annet har laget det norske standardverket om tegneserier, trilogien «Tegneserien i og utenfor rutene».
-Det mest iøynefallende er gleden over å reise og mat, og entusiasmen hun formidler det med. Seriene har typisk et selvbiografisk utgangspunkt. I bredere forstand er det minner og om ikke meningen, så i alle fall gledene i livet som driver seriene hennes. Fortellermåten er korte betraktninger, karikerte tegninger og en uhøytidelig tone med stor entusiasme for tema, som sagt.

-Hva synes du om tegneseriene til Lucy Knisley?
-Både det slentrende reisebrevet fra Paris, «French Milk» og den originale kokeboken «Relish» er lett å lese og like. Hun gjør det hverdagslige eksotisk og interessant, men innimellom i overkant søtt. Hun er en fortsatt ung serieskaper, som trolig har de beste seriene foran seg. Så jeg ser frem til å lese den kommende «The Age of License», sier Harper.

Trond Sätre, som er redaktør for Serienett, er ikke uenig med Morten Harper.
-Hun har sjarm og god formuleringsevne, og formidler mye med veldig enkle, men vakre streker. Men ærlig talt så er seriene hennes ikke favorittene mine blant biografiske tegneseriar. Det blir mye prat om trivielle tema, og utbrodering av disse, mener han.

Morten Harper mener at det var viktig for relevansen til tegneseriefestivalen Raptus å presentere nye, unge tegnere som Lucy Knisley.
-Serien fra besøket hun nå skal utgi vil gi festivalen fin profilering i det internasjonale tegneseriemiljøet, mener han. Trond Sätre synes at Lucy Knisley var en viktig gjest for Raptus.
-Hun er ei viktig kvinnestemme, og kom som et friskt pust i Raptusfestivalen på et tidspunkt da jeg følte at engasjementet for festivalen var i ferd med dabbe av. Jeg mener at nærværet hennes hjalp veldig mye.

Dette er en redigert utgave av en tekst som stod på trykk i Sydvesten 21. januar 2014.

divider
  Textile Hjelp

<- Eldre | Nyere ->

Siste kommentarer
Trond Sätre (ROCKY NETTOPP NÅ – 100!!)
håkon strand (ROCKY NETTOPP NÅ – 100!!)
Jostein Hansen (TEGNESERIER SOM SAKPROSA)
IpComics (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Bjoulv (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Thomas Askjellerud (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Jostein Hansen (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
arild (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Paul Andreas Jonassen (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
arild (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)