FULLT PROGRAM (10.03.14 )
OCX har offentliggjort hele gjestelista for årets festival, med tre store navn øverst på plakaten.

Lenge så det ut til at Peter Bagge ville bli årets største trekkplaster på Oslo Comics Expo, men i et nytt presseskriv kommer det nå fram at Alejandro Jodorowsky også er på gjestelista. Jodorowsky, som er chilener, bosatt i Paris og trolig OCX’ eldste gjest noensinne (85 år), er en sann renessansemann: I tillegg til å være tegneserieskaper er han også filmregissør, skuespiller, komponist og psykoterapeut. Innen film er han mest kjent for kultklassikerne El Topo, Holy Mountain og Sangen om Santa Sangre. Innen tegneserier er han best kjent for Inkalen: John Difools Eventyr, som han lagde i samarbeid med Moebius. Serien foreligger på norsk i albumform (Cappelen 1986-1989) og samlet i bokform (Egmont 2008).

Alejandro Jodorowsky
Et annet stort internasjonalt navn som blir offentliggjort først nå, er Pat Mills. Mills, som er blitt kalt «the Godfather of British comics», er intet mindre enn skaperen av 2000 AD, og blir også kreditert som en av Judge Dredds opphavsmenn. De seriene han ellers er mest kjent for er Sláine, en barbarsaga basert på keltisk mytologi, og den beksvarte superheltsatiren Marshal Law. Mills har tidligere vært gjest på Raptus Tegneseriefestival, i 2003.

Pat Mills
Andre britiske gjester inkluderer Hugh Frost og Leon Sadler, som kommer for å presenterer antologien Mould Map 3.Gjestelista besår også ellers av et stort kobbel med internasjonale gjester: Fra Belgia kommer kunstmalerne/serieskaperne Brecht Vanderbroucke og Brecht Evens. Forlaget Galago fra Sverige stiller med redaktøren Mats Jonsson og serieskaperne Joanna Hellgren, Nanna Johansson og David Liljemark, Fra Tyskland kommer Sascha Hommer og Olivia Wieveg.
En av de norske nyvinningene på festivalen er antologien Smuss, som handler om sex «og tilstøtende teamer». Tre av bidragsyterne, Lene Ask, Frøydis Sollid Simonsen og Espen Titland, vil være til stede. Andre norske gjester er Waldemar Hepstein, som kommer med det mye omtalte bestillingsverket, og dessuten Anna Fiske og Ida Margrethe Neverdahl.
http://www.oslocomicsexpo.no/2014/index.html

NY PRIS TIL MUNCH <- Eldre | Nyere -> ROCKY OG RELIGIONEN




