DEN MODERNE ØVERLI ( 1.06.16 )
Frode Øverli har to bokserier som presenterer tegneserien «Pondus». «Fjorten av samme sorten» er det nyeste bindet i den eldste av bokseriene.

Det går en linje i moderne, norsk tegneseriehistorie fra «Norsk MAD», gjennom «Pyton» og frem til dagens situasjon med humoristiske stripetegneserier som har kommersiell suksess. Frode Øverli sitter i førersetet der. Han har vært med på denne utviklingen av den moderne, norske tegneserien, og gjennom tegneserien «Pondus» er Øverli den fremste spydspissen blant serieskaperne som lager humoristiske stripetegneserier.
«Pondus» dukket opp i avisen Vestnytt i 1995. For tyve år siden var tegneserien på plass i tegneserieheftet «Ernie», og derfra gikk veien til videre avispublisering i mange aviser, egne album- og julehefteutgivelser, eget blad og egne bøker. Mens bokserien «Eliteserien» samler rubbel og bit av Frode Øverlis «Pondus»-produksjon (samt litt av andre prosjekter Øverli har vært involvert i), er den vanlige «Pondus»-bokserien viet stripetegneseriene. Den nyeste boken, «Fjorten av samme sorten», kom ut før jul i fjor, og den tar for seg nyere striper med «Pondus».
Øverli har skapt en god stripetegneserie med et variert og interessant persongalleri. Det ser vi tydelig i denne boken, der veldig mange av hendelsene og morsomhetene fremhever mange av bifigurene i tegneserien. Her er det sjekkekongen Eddie, Jokke, naboene Tito og Baltazar samt Günther og Else som til stadighet trekkes frem. Det er bra, for da kan Øverli skape variasjon og fornyet interesse rundt både karakterene og tegneserien. I tillegg blir «Pondus» en tegneserie som er et vindu til dagens norske samfunn. Øverli er ingen samfunnsrefser, men han speiler holdninger og meninger og setter sine skråblikk på situasjoner og oppfatninger.
Som vanlig gjør Frode Øverli en utmerket jobb som tegner. Stilen er utpreget med overtegninger og forenklinger, men den fungerer veldig godt. Det er gjennom overdrivelsene man får et ekstra lag som fremhever morsomhetene, og de stadige forenklingene gir tegneserien «Pondus» et artig særpreg.
«Fjorten av samme sorten» er en flott presentasjon av en av landets beste serieskapere. Frode Øverli er helt klart i verdensklasse med sine striper.
«Pondus: Fjorten av samme sorten»
Av: Frode Øverli
ISBN 978-82-429-5265-3
180 sider
349 kroner
Egmont Publishing
Anmeldelsen er tidligere trykt i Sydvesten 19. mai 2016.

SCOOBY-DOO MED ADRENALIN <- Eldre | Nyere -> EPISODISKE EVENTYR




