FLOTT SAMLING (24.07.08 )
Roy Søbstad er best kjent for sine tegneseriebidrag til antologier som Smult og Forresten. Nå har Jippi forlag samlet en rekke av serieskaperens tegneserier i samleboken Roy Søbstad – Tegneserier 1993-2008.
Det er ingen tvil om at Roy Søbstad er en av Norges mest undervurderte serieskapere. Hovedverket hans så langt, tegneseriene om Jesper og Jonathan, holder flere år etter at serien ble nedlagt en meget høy standard. Da er det godt at mesteparten av materialet er samlet i Søbstads samlebok Roy Søbstad – Tegneserier 1993-2008 fra Jippi forlag.
Dessverre er den ikke komplett. Som Erik Falk skriver i forordet til boken, er flere av de beste avsnittene med rampeguttene utelatt. Det er synd, for Søbstads moderne, norske utgave av Knoll & Tott er et glimrende dypdykk i norsk oppvekstproblematikk. Roy Søbstad tar ungdoms hverdag på kornet og presenterer to troverdige (om enn karikerte) skikkelser med sin virkelighetsoppfatning. Tegningene er enkle og rett frem, men kombinert med slående og troverdige replikker er dette god realisme i tegneserieform.
Roy Søbstad har laget mer enn Jesper og Jonathan, men i denne anmelders øyne er det denne tegneserien som står seg best i utgivelsen. To nyere tegneserier er mer selvbiografiske, avslører Søbstad i boken. Den nyeste, tegneserienovellen “Førsteperson”, viser en mer ambisiøs og eksperimentell serieskaper. Fortellerteknisk er dette et høydepunkt i boken, og det blir spennende å se hva Søbstad vil gjøre innen den niende kunstart fremover.
I mellomtiden håper denne anmelder på mer Jesper og Jonathan. Joda, det er nok en mer kommersiell tegneserie, men Søbstads glimrende fremstilling av ungdomsproblematikk gjør at vi trenger mer av denne tegneserien. Hvis ikke hadde det vært flott med et eller flere julehefter. Hva skal vi med Knoll og Tott når vi har et moderne og mer realistisk alternativ her på berget?
Presentasjonen av tegneseriene er glimrende i denne boken. Kommentarer fra Søbstad selv hever utgivelsen, og en oversikt over opprinnelig publisering bør glede flere enn komplettister. Like fullt er det tegneseriene som er det viktige her, og denne samlingen bør gjøre flere oppmerksomme på at Roy Søbstad har svært mye å fare med som serieskaper.
Roy Søbstad: Tegneserier 1993-2008
ISBN 978-82-92226-13-1
192 sider
230 kroner
Jippi forlag

OBLIGATORISK <- Eldre | Nyere -> NY EISNERPRIS TIL JASON




