TRADISJONELT, MEN FRISKT (21.01.09 )
Tor Morisses setter sitt personlige preg på eventyret om Askeladden og Risen som ikke hadde noe hjerte på seg.
Tor Morisse er illustratør med lang fartstid i norsk bokbransje, men dette er hans første tegneserie. Til debuten har han valgt seg et av Asbjørnsen og Moes eventyr, ”Askeladden og Risen som ikke hadde noe hjerte på seg”. I denne historien er Askeladden allerede en prins, og må redde sine seks brødre, og brudene deres, og selvsagt sin egen brud, fra en fryktelig rise.
Ikke vent deg en radikal nytolkning. I likhet med de fleste norske serietegnere som har latt seg inspirere av Asbjørnsen og Moe (f.eks. Solveig Muren Sanden og Bjørn Ousland) er Morisse nokså trofast mot originalhistorien. Det som blir utslagsgivende, er tegnerens evne til å gi de gamle eventyrene særpreg, ikke minst gjennom den visuell fortellermåten.. Morisses tegnestil er enkel og skisseaktig, men svært uttrykksfull. Tegningene ser ut som de er gjort i en eneste sveip, noe som ofte kjennetegner dyktige tegnere. Videre tyr Morisse til grepet med å tegne Askeladden, brødrene og prinsessene som barn. Dermed kan yngre lesere identifisere seg med flere av hovedpersonene, og historien bevarer sin uskyld. Men også i manus setter Morisse personlige preg på historien. Han tilfører figurene mer personlighet, og tilfører handlingen flere detaljer. Total sett er ”Askeladden” er særs vellykket prosjekt som gir oss grunn til å ønske at Morisse kommer til å prøve seg på flere av folkeeventyrene.

En barnevennlig serie med potensielt bred appell – som dette er – hadde jeg ventet å se utgitt av Egmont eller Gyldendal. At det ble Jippi Forlag som satset på denne serien, var litt overraskende. Men de har gjort en god jobb med den: 150 kr for et lekkert, innbundet album i stort format er et prosjekt som de fortjener ros for.
Askeladden og risen som ikke hadde noe hjerte på seg
ISBN 9788291315089
64 sider
150 kr.
Jippi Forlag

NYE 2009-ØNSKER <- Eldre | Nyere -> ET NYTT NYTTÅRSØNSKE




