TIL REFLEKSJON ( 5.05.10 )
Lene Ask er tilbake med en ny tegneserieroman. Denne gangen skildrer hun opplevelsene sine omkring en reise til Afrika. Da jeg reddet verden er en modig førstepersonsskildring, som både er aktuell og empatisk.
Ettertanken står sentralt i Lene Asks nye tegneserieroman, Da jeg reddet verden. Ask reiser til Tanzania på vegne av Norad for å skildre levekårene til barn og kvinner. I tegneserieromanen får vi del i opplevelsene hennes og møter med ulike mennesker, men enda viktigere blir refleksjonene omkring det hun ser og føler.
Asks tegneseriedebut, Hitler, Jesus og farfar, var en utmerket oppvekstskildring. I Da jeg reddet verden tar Lene Ask steget videre som serieskaper. Sidelay-outen er flott komponert, og noen panoramasider er veldig godt utført. Tegnestilen er fortsatt enkel, men den er også effektiv og tiltalende og står veldig godt til tematikken. Her og der blander hun tegninger og fotografier på en flott måte, og noen steder gjengir hun kjente motiver i egen stil. Forsidebildet hentet fra et gammelt glansbilde er sammen med motivet fra Soria Moria slott på første side gode eksempler på dette. Kombinert med en dyktig og gjennomført fargelegging, har Ask et eget og spennende tegneuttrykk.
Førstepersonsskildringer kan lett bli selvsentrerte, men Asks bruk av kontraster, trivialiteter og refleksjon gjør Da jeg reddet verden til noe mer. Det hun opplever blir interessant, og menneskene hun møter blir mye mer enn streker på papir. Flere av skjebnene som skildres bør gi leseren både ettertanke og viktig innsikt i østafrikansk hverdagsliv.
Da jeg reddet verden viser at Lene Ask er i ferd med å befeste seg en posisjon som en av landets mest interessante serieskapere. Hun har nå to flotte tegneserieromaner bak seg, som begge fortjener et stort publikum.
Da jeg reddet verden
Av: Lene Ask
ISBN 978-82-92226-19-3
64 sider
170 kroner
Jippi forlag

EN TITTEL BLIR TIL <- Eldre | Nyere -> TRIVELIG GJENSYN MED EKTE KLASSIKER




