Tidsskrift for norsk tegneserieliv

Om Serienett

Serienett gir deg siste nytt om norske tegneserie-utgivelser, anmeldelser og andre tegneserierelaterte nyheter. Nettsiden drives og redigeres av Trond Sätre.

Serienett er støttet av Norsk Kulturråd og Bergen kommune.
Norsk Kulturråd
Bergen kommune

Har du tips? Send e-post til trond@serienett.no. Sjekk også ut Serienett på Facebook. En del stoff publiseres kun der, og det er til stadighet gode og interessante menings-utvekslinger om tegneserier på Serienetts Facebook-gruppe.

Søk i Serienett

RSS / Atom

Annonser


Raptus Comics Festival Oslo Comics Expo Deichmanske Serietek

BIG BEN BOLT SAMLES (19.10.10 )

Enda en amerikansk avisserie skal utgis i samleutgave i USA. Her ser Øyvind Braaten nærmere på første bind av bokserien John Cullen Murphy’s Big Ben Bolt.

Av: Øyvind Braaten

Classic Comics Press har nå startet utgivelsen av Big Ben Bolt Dailies i komplett og kronologisk form. Formatet er liggende, 21,5×28 cm, og denne størrelsen gir oss en flott bok med en klassisk avisserie. Det er tre striper pr side. Big Ben Bolt handler om bokseren og hans kamper i og utenfor bokseringen, men utover i serien blir handlingen lagt mer og mer utenfor selve bokseringen. Og etter hvert opplever Ben eventyr rundt omkring i hele verden.


John Cullen Murphy i Erlangen i 1992. (Foto: Øyvind Braaten)

Serien så dagens lys 20. februar 1950. Elliot Caplin stod for manus og John Cullen Murphy tegnet serien. Mange tegnere var innom som assistenter på serien og Alex Raymonds bror George hjalp til fra 1951 til 1956, og senere fikk Murphy hjelp av bl.a. Stan Drake, Tex Blaisdell, Alex Kotzky, Al Williamson, Frank Giacola, Neal Adams og Carlos Garzon.

Denne første boka presenterer serien fra starten 20. februar 1950 til 24. mai 1952. Den første delen av boka bærer preg av at man ikke har hatt tilgang på godt nok kildemateriale. Men fra og med side 101 er gjengivelsen mye bedre, og vi får mye klarere tegninger. Gleden av å lese disse stripene stiger dermed flere hakk. Forlaget skriver en liten unnskyldning for dette helt først i boka og innrømmer også at materialet de har hatt tilgang på, er beskåret i nedre kant. Dette var visstnok en variant som mange aviser brukte for å spare plass.

En introduksjon i boka er skrevet av Cullen Murphy, som er sønn av tegneren. Her forteller han bl.a. om faren som tok polaroidbilder av seg selv, kona og ungene i forskjellige positurer som referanse til tegningene. Stripene med selv seg fikk familien senere som minne av faren.


Ben Bolt i Buster nr. 2/1974.


Fra den nye boken: Avisstripe datert 20. mars 1952.

Her i Norge kjenner vi serien først og fremst ifra heftet Buster som startet i 1972. Noen av de tidligste stripene finner vi også i 1974-årgangen av dette blad. Men formatet er mye mindre og trykken er langt dårligere.


Avisstripe datert 5. mars 1952.


Fra norsk Buster nr. 2/1974.

I 1970 begynte Murphy å tegne for Hal Foster på Prins Valiant og måtte etter hvert overlate Big Ben Bolt til Gray Morrow. Serien gikk til 1978. Foster skisset og skrev Prins Valiant fram til 1980, men da overtok Murphy’s sønn Cullen Murphy manusarbeidet på Prins Valiant. Og Murphy’s datter Mairead stod for fargelegging og teksting. John Cullen Murphy sluttet på Prins Valiant i mars 2004, og han døde 2. juli 2004.

John Cullen Murphy’s Big Ben Bolt Volume 1
Av: John Cullen Murphy
ISBN: 978-1450706889
252 sider
$ 25
Liggende format 21,5×28 cm
Classic Comics Press (utgitt september 2010)

divider
  1. Eg hadde heilt gløymt at denne var på veg. Må ha, bare må ha.
    Ben Bolt er ein av mine favorittar. Mykje til felles med Rip Kirby og Juliet Jones i streken, men ein mykje røffare, meir kantete finish.


    Knut Robert Knutsen    19. October 2010, 09:21    #
  2. Noen som husker Big Ben Bolt fra den legendariske sportsavisen “Sporstmanden”?
    Hør med fedre og bestefedre (bestemødre?) om de husker tegneseriene i avisen (det var flere) og har noe forhold til bokseren og eventyreren Ben Bolt. Siden serien gikk i Sportsmanden helt fra 1950 og til midten av 60-tallet må det være mange som har et slags forhold til denne slagkraftige figuren.
    Ben Bolt har for øvrig vært å finne i publikasjoner som Agent X9 (av Gray Morrow og Neal Adams) og Seriespesial, samt Seriepocket nr. 54 (med den aller første episoden fra 1950).


    jostein hansen    20. October 2010, 09:41    #
  3. Thule Forlag kommer fremdeles med Prins Valiant album. Album 67 “Alaric” kom ifjor. Denne inneholder sider av John Cullen Murphy fra 1991.

    Thule Forlag


    Øyvind B    24. October 2010, 00:13    #
  4. Fra samme forlag:
    I previews for november kan man bestille LEONARD STARRS MARY PERKINS ON STAGE TP VOL 08
    ”(W/A) Leonard Starr Mary Perkins adventures trodding the stage continue in the eighth volume of Leonard Starr’s Mary Perkins on Stage, reprinting daily and Sunday comic strips originally published between May 5,1966 to February 3, 1968, with an introduction by David Apatoff. Storylines include the return of Russian Major Volkov, the devious doings of Vanna Croy, Johnny Q, and the Fletchers as guests at the home of movie director Renzo di Saba.” Anbefales, løp til nærmeste spesialbutikk for tegneserier og bestill.


    Øyvind B    31. October 2010, 14:32    #
  5. Får halde auge med kortid den kjem. Eg pleier å bestille frå Bud Plant i USA (sidan eg uansett må bestille det i posten).
    Elles kjem snart Buz Sawyer av Roy Crane, Rip Kirby 3, Captain Easy 2 av Roy Crane. Agent x-9 av Al Williamson er allereie komen med første Hardcover bok (snacks!), den første av 2 bøker med Conan avisstripa er komen (men reproduksjonen er så dårleg at den får Rip Kirby bøkene til å sjå ut som luksus – kun for komplettister som meg, er eg redd).
    Elles kjem den første Pogo boka til våren. Første Blondie boka er ute (må sikkert handle den inn) og der er komne nokre “Bringing up Father” (Fiinbeck og Fia) bøker.
    Den som hadde budsjett til alt…

    Elles verdt å merke seg at Dark Horse har komne ut med den komplette Solomon Kane i same format som “Savage Sword of Conan”-reprint bøkene.


    Knut Robert Knutsen    1. November 2010, 09:59    #
  6. Ja, du har heilt rett, Gonzales, kvifor kaste vekk tida på Shakespeare når ein kan sjå på One Tree Hill?
    Der tok du meg skikkeleg.


    Knut Robert Knutsen    1. November 2010, 10:13    #
  7. ” Da hjelper det lite at gjengivelsen av teksturen på tapeten er bedre i den nye utgaven.”

    Her er jeg helt uenig. Det hjelper faktisk veldig mye at trykken er så mye bedre. Litt synd at jeg ikke har klart å få det godt nok fram i mine omtaler. Disse seriene er klassikere, ikke bare fordi de er gamle, men fordi de også er riktig gode. I nye Eon har vi nå en ny historie med Blacksad, den er verd alle pengene. Jeg leser historien i Eon, men håper at den kommer i en egen utgivelse også. I Fantomet har vi nå en ny “Long John Silver”. Og sannelig er Egmont ute med en ny western, Hombre.
    Jeg prøver å følge med på nye serier i tillegg til nye utgivelser av gamle. Men jeg ble så begeistret over Big Ben Bolt-utgivelsen at jeg tok meg tid til en omtale. Selvsagt er det mange flotte nye serier også, jeg skulle gjerne skrevet noe om disse også også, men det får noen andre gjøre.
    BBB gikk i Buster og ikke Agent X9.
    Øyvind B    1. November 2010, 19:12    #
  8. Det er jo verdt å merke seg at for å kunne by på informerte ytringar om kva som er bra (og kvifor) av moderne serier så må ein ha ein viss kulturell ballast, og vite kva som er bra av eldre serier (og kvifor).

    Mange av desse seriane har, som Øyvind B påpeiker, ikkje vore tilgjengelege i gode opptrykk før. Og mange av desse seriane er blant verdas beste av sitt slag, og i nokre tilfelle sentrale verk i den vestlege teikneseriekanon.

    Det ville ikkje falle nokon inn å kommentere ei anmelding av ei nyutgåve av Dickens romaner med at det er synd og skam at ein snakkar om gamalt skit istadenfor nye bøker.

    Ei heller ville det falle nokon inn å kommentere ein positiv notis om ein nyrestaurert versjon av “Panserkrysseren Potempkin” med at ein heller burde snakke om nye filmar istadenfor gamalt møl.

    Ikkje viss ein ynskjer å takast seriøst.

    Og serier som Captain Easy, Terry and the Pirates, Pogo etc. er like sentrale for den vestlege seriekanon som Shakespeare er for den vestlege litterære kanon. Fordi dei var med på å utvikle formspråket og forteljarteknikkane i seriar.


    Knut Robert Knutsen    1. November 2010, 20:50    #
  9. Det Gonzales her påpeker viser jo samtidig at svært mange utenlandske serier, både ekte klassikere og nyere album/romaner faktisk får ikledd norsk språkdrakt og blir anmeldt deretter. Behovet for å omtale utenlandske ikke oversatte toppserier reduseres altså, noe som jo bør være meget gledelig. Et av de siste eksemplene er anmeldelsen av LAIKA.


    Jostein Hansen    27. December 2010, 02:54    #
  Textile Hjelp

<- Eldre | Nyere ->

Siste kommentarer
Trond Sätre (ROCKY NETTOPP NÅ – 100!!)
håkon strand (ROCKY NETTOPP NÅ – 100!!)
Jostein Hansen (TEGNESERIER SOM SAKPROSA)
IpComics (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Bjoulv (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Thomas Askjellerud (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Jostein Hansen (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
arild (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Paul Andreas Jonassen (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
arild (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)