Tidsskrift for norsk tegneserieliv

Om Serienett

Serienett gir deg siste nytt om norske tegneserie-utgivelser, anmeldelser og andre tegneserierelaterte nyheter. Nettsiden drives og redigeres av Trond Sätre.

Serienett er støttet av Norsk Kulturråd og Bergen kommune.
Norsk Kulturråd
Bergen kommune

Har du tips? Send e-post til trond@serienett.no. Sjekk også ut Serienett på Facebook. En del stoff publiseres kun der, og det er til stadighet gode og interessante menings-utvekslinger om tegneserier på Serienetts Facebook-gruppe.

Søk i Serienett

RSS / Atom

Annonser


Raptus Comics Festival Oslo Comics Expo Deichmanske Serietek

MIDDELS HÅREK ( 6.12.11 )

Fjorårets julehefte med Hårek var særdeles bra. Årets er en mer skuffende utgivelse.

Av: Kristian Hellesund

Dagens utgave av avisserien Hårek er en rimelig tannløs versjon. Chris Browne går i fotsporene til sin far, og den Hårek som trykkes i nåtidens aviser er langt fra like interessant og morsom som den Hårek Dik Browne selv stod bak.

Hårek Jula 2010 var et av fjorårets beste julehefter. Egmont Serieforlaget fant nemlig frem de aller første søndagssidene fra 1973 i utgivelsen. Det var et veldig godt valg, og vikingen Hårek, konen Gyda og resten av persongalleriet fremstod som både spreke, levende og morsomme karakterer.

I år har Egmont hoppet frem til søndagssider til 1978, og det er bare til å beklage. Først og fremst er ikke dette materialet like bra som de eldste søndagssidene. Tegneserien har satt seg, og poengene virker ikke like freske og gode som de aller eldste. Bevares, det er mye å le av her, og Dik Brownes Hårek anno 1978 er bedre enn tilsvarende årgang med for eksempel Mort Walkers Billy. I tillegg hadde det vært vært flott å ha Hårek i kronologisk rekkefølge i juleheftesamlingen.

Hårek var i mange år en av de bedre amerikanske avisseriene takket være Dik Brownes enkle, bevisste tegninger kombinert med slående humor og utmerket timing. Årets julehefte viser mange gode eksempler på dette, men som helhet er ikke dette blant årets beste juleheftekjøp.

Hårek Jula 2011
Av: Dik Browne
36 sider
43,50 kroner
Egmont Serieforlaget

divider
  1. Jeg synes det er litt rart at både anmelder, men også John Berge i forordet til albumet, hevder at stripene her kun er fra 1978. Sidene 14, 16, 18, 20, 22, 24, 26, 28, 30, 32 og 34 er fra 1973. Det er jo omtrent 30% av sidene.


    Dante Allegori    27. December 2011, 18:10    #
  2. Takk for innspill, Dante! Jeg har ikke sjekket dateringen på alle søndagssidene, men tok John Berges kommentar i juleheftet om at materialet var fra 1978 som god fisk. Beklager!

    Når det gjelder resten av anmeldelsen, så står jeg for den. Egmont Serieforlaget hadde her en mulighet til å gi oss Hårek kronologisk, men grep den ikke.


    Kristian Hellesund    27. December 2011, 22:39    #
  Textile Hjelp

<- Eldre | Nyere ->

Siste kommentarer
Trond Sätre (ROCKY NETTOPP NÅ – 100!!)
håkon strand (ROCKY NETTOPP NÅ – 100!!)
Jostein Hansen (TEGNESERIER SOM SAKPROSA)
IpComics (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Bjoulv (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Thomas Askjellerud (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Jostein Hansen (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
arild (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Paul Andreas Jonassen (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
arild (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)