Tidsskrift for norsk tegneserieliv

Om Serienett

Serienett gir deg siste nytt om norske tegneserie-utgivelser, anmeldelser og andre tegneserierelaterte nyheter. Nettsiden drives og redigeres av Trond Sätre.

Serienett er støttet av Norsk Kulturråd og Bergen kommune.
Norsk Kulturråd
Bergen kommune

Har du tips? Send e-post til trond@serienett.no. Sjekk også ut Serienett på Facebook. En del stoff publiseres kun der, og det er til stadighet gode og interessante menings-utvekslinger om tegneserier på Serienetts Facebook-gruppe.

Søk i Serienett

RSS / Atom

Annonser


Raptus Comics Festival Oslo Comics Expo Deichmanske Serietek

DONGERY I BOKS OG PÅ SCENE ( 2.06.12 )

Dongery-kollektivet jubilerer. Nylig kom det en samleboks med tegneserier, og denne helgen er serieskaperne til stede på Tou Camp i Stavanger.

Av: Kristian Hellesund

Det er Dongerys år i år. Serieskaperkollektivet bestående av Kristoffer Kjølberg, Bendik Kaltenborn, Flu Hartberg, Anders Dahl Monsen, Marius Horn Molaug og Sindre Wexelsen Goksøyr er i vinden for tiden. Den nye utgivelsen sin til Dongery er ikke mindre enn en særegenhet; en samleboks med to tegneseriebøker på til sammen mer enn 1.400 sider. Sannsynligvis er dette Norges største enkeltstående tegneserieutgivelse, og den samler så godt som alt av Dongerys fanzineutgivelser. Den ene boken, Strålende opplegg, tar for seg de norskspråklige utgivelsene over 768 sider, mens Just Sayin’ har fokus på Dongery-fanziner på engelsk.

Utgivelsen har høstet gode anmeldelser i blant annet Klassekampen og Stavanger Aftenblad. I Klassekampen skriver Aksel Kielland at samleboksen “er et fysisk sett stort og relativt sett lite stykke norsk kulturhistorie – for ikke å si en av de suverent mest betydningsfulle norske tegneserieutgivelsene noensinne”. Stavanger Aftenblads Geir Flatøe gir terningkast 6 og mener samlingen er imponerende. Han kaller den en massiv oppvisning i “undergrunnshumor, bisarre innfall, ruteanarki, ekstrem naivisme, ville parodier og skrudd humor”.

Denne helgen kan Dongery oppleves i Stavanger. I forbindelse med Tou Camp bidrar Dongery-kollektivet til festivalutstillingen «ID-camp». I tillegg stiller Dongery opp sammen med stavangerbandet Tordivel på Tou Scene 2. juni klokken 21. I følge Rogalands Avis skal Dongery animere på direkten via en lysbildevegg mens bandet spiller. Dette skal være et innblikk i hvordan Dongery jobber til vanlig. Det blir også et interaktivt Dongery-fanzineshow under Oslo Comics Expo-festen 9. juni klokken 21.

divider
  Textile Hjelp

<- Eldre | Nyere ->

Siste kommentarer
Trond Sätre (ROCKY NETTOPP NÅ – 100!!)
håkon strand (ROCKY NETTOPP NÅ – 100!!)
Jostein Hansen (TEGNESERIER SOM SAKPROSA)
IpComics (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Bjoulv (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Thomas Askjellerud (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Jostein Hansen (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
arild (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Paul Andreas Jonassen (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
arild (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)