Tidsskrift for norsk tegneserieliv

Om Serienett

Serienett gir deg siste nytt om norske tegneserie-utgivelser, anmeldelser og andre tegneserierelaterte nyheter. Nettsiden drives og redigeres av Trond Sätre.

Serienett er støttet av Norsk Kulturråd og Bergen kommune.
Norsk Kulturråd
Bergen kommune

Har du tips? Send e-post til trond@serienett.no. Sjekk også ut Serienett på Facebook. En del stoff publiseres kun der, og det er til stadighet gode og interessante menings-utvekslinger om tegneserier på Serienetts Facebook-gruppe.

Søk i Serienett

RSS / Atom

Annonser


Raptus Comics Festival Oslo Comics Expo Deichmanske Serietek

SOMMERSOLDATEN ( 7.07.13 )

Ryktene er sanne: «Nye» 91 Stomperud blir å se i bladhyllene denne sommeren.

Av: Trond Sätre

Stomperud utkom som vårhefte på 50-tallet, men fra 1960 var det bare julehefter. Og etter at Norsk Ukeblad la ned den ukentlige produksjonen av serien i 1997, har den norske hærs lengste førstegangstjenende kun vært å se til jul. Helt til nå.

Det mest spesielle med Stomperuds sommerhefte er ikke at det i det hele tatt blir laget, men ulikhetene i format og produksjon. Heftet vil være i loddrett A4-format, og blir ikke laget av Håkon Aasnes, men av Terje Nordberg i samarbeid med flere ulike tegnere. Blant dem finner vi Magne Taraldsen, som vant Dagbladets tegneseriekonkurranse i 2011. Taraldsen dukker også opp på Raptus i år, blant annet for å snakke om nettopp Stomperud.

Men trolig det aller mest radikale ved det nye heftet er at seriene blir fortalt med snakkebobler. 91 Stomperud var den siste norske tegneserien som holdt seg strengt til formatet med tegningene øverst og dialogen i strengt atskilte tekstbolker under. Om trofaste Stomperud-lesere godtar dette bruddet med tradisjonen, gjenstår å se.

En fyldig anmeldelse av heftet kommer på Serienett om få dager.

Håkon Aasnes skal, etter det Serienett har forstått, fortsette å tegne juleheftet.

divider
  1. “Trofaste Stomperud-lesere”, mistenker at antall individer kvalifiserer som rødlistet art. Tilstår at jeg tenkte “For et påfunn!” da jeg så det var søkt kulturrådsstøtte til Stomperud sommeralbum. Avventer Serienetts anmeldelse før jeg (eventuelt) styrter til butikkhyllen.


    Bodil Revhaug    8. July 2013, 01:13    #
  2. Jeg er et medlem av arten “trofaste Stomperud-lesere” – og selv om jeg ikke kjenner særlig mange andre i min alder (jeg er 25), vil jeg påstå at det neppe kan være snakk om noe lite antall individer. Juleheftet er ennå et av landets aller mest solgte, hvert eneste år. Jeg tror ikke dette bare kan dreie seg om folk som kjøper serien av gammel vane, fordi Stomperud i hus før det virkelig kan bli jul… en god del av disse kjøperne må da også være lesere som faktisk liker – og følger – selve serien. Slik jeg gjør.

    Og forøvrig er jeg veldig åpen for at Stomperud får snakkebobler. Jeg tror det kan bli en viktig fornying i forhold til å engasjere nye generasjoner med lesere. Dog er jeg litt overrasket over at Håkon Aasnes ikke er involvert i sommerheftet i det hele tatt. Han har allerede gjort en fin jobb med å modernisere Smørbukk-serien med snakkebobler, og de få Stomperud-eksperimentene med bobler som han har laget for Egmont fungerer også veldig bra, synes jeg. Han kunne da vel helt sikkert ha laget serier til dette sommerheftet? Men kanskje greia er at Egmont vil eksperimentere med å la Stomperud tegnes og skrives av flere forskjellige serieskapere, slik det fungerer i bladuttgivelsene til “91:an”-serien i Sverige. Uansett er jeg spent på dette heftet og håper at både seriene og salgstallene blir bra.


    Marius Hestness    8. July 2013, 03:26    #
  3. “Håkon Aasnes skal, etter det Serienett har forstått, fortsette å tegne juleheftet.”
    Håkon Aasnes skal så definitivt fortsette å skrive og tegne Stomperud-juleheftet! Han har vitalisert serien på en utmerket måte siden han tok over i 2005, noe leserne tydeligvis har satt stor pris på. Egmont har ingen planer om å forandre juleheftets form. Det fungerer helt utmerket. Men vi ville gjerne gi en så populære serie som Nr 91 Stomperud flere arenaer, flere ben å stå på. Derfor dette “påfunnet”. Stomperud er en av de eldste og mest populære norske tegneseriene, og ved å også gi den en annen form/et annet format håper vi å også nå flere nye (gjerne yngre) lesere. Terje Nordberg, Magne Taraldsen & co har, etter min (ikke spesielt uhildete) mening gjort en kjempegod jobb, og jeg er veldig spent på mottagelsen…


    Haakon W. Isachsen    8. July 2013, 07:05    #
  4. Vil presisere at jeg ikke mente “påfunn” i negativ forstand, men veldig overraskende. Sannsynligvis kommer jeg også til å kjøpe dette sommerheftet, her er det gode tegnere med, interessant å se hva laget har fått til. Og jeg må jo bare tro dere på at juleheftet selger bra.


    Bodil Revhaug    8. July 2013, 14:15    #
  5. Tre julehefter stiller i en særklasse mht salg, de selger rundt 100.000 eks. – og har gjort det gjennom flere år. Det er: Pondus, Nr 91 Stomperud og Knoll & Tott.


    Haakon W. Isachsen    8. July 2013, 16:34    #
  6. Da burde det saktens være marked for et sommeralbum også. Overgang til snakkebobler blir forhåpentligvis godt mottatt, jeg synes i hvert fall det ble vellykket i Smørbukk.


    Bodil Revhaug    8. July 2013, 17:04    #
  7. Når kommer heftet ut, egentlig? I dag? Regner i hvert fall med at det skjer ganske snart, ettersom Serienetts anmeldelse kommer “om få dager”. (Var innom og sjekket bladhyllene på Narvesen, Kiwi og Rema 1000 her i Volda, men kunne ikke se noe Stomperud-hefte der foreløpig i hvert fall…)


    Marius Hestness    8. July 2013, 22:12    #
  8. Nr 91 Stomperud Sommeralbum er i salg mandag 15/7!
    Løp og kjøp.


    Haakon W. Isachsen    9. July 2013, 08:32    #
  9. Ryktene er sanne?? Lurer på hvor man må befinne seg for å få disse “ryktene”?? Kantine på Egmont??


    IpComics    19. July 2013, 09:19    #
  Textile Hjelp

<- Eldre | Nyere ->

Siste kommentarer
Trond Sätre (ROCKY NETTOPP NÅ – 100!!)
håkon strand (ROCKY NETTOPP NÅ – 100!!)
Jostein Hansen (TEGNESERIER SOM SAKPROSA)
IpComics (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Bjoulv (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Thomas Askjellerud (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Jostein Hansen (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
arild (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Paul Andreas Jonassen (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
arild (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)