Tidsskrift for norsk tegneserieliv

Om Serienett

Serienett gir deg siste nytt om norske tegneserie-utgivelser, anmeldelser og andre tegneserierelaterte nyheter. Nettsiden drives og redigeres av Trond Sätre.

Serienett er støttet av Norsk Kulturråd og Bergen kommune.
Norsk Kulturråd
Bergen kommune

Har du tips? Send e-post til trond@serienett.no. Sjekk også ut Serienett på Facebook. En del stoff publiseres kun der, og det er til stadighet gode og interessante menings-utvekslinger om tegneserier på Serienetts Facebook-gruppe.

Søk i Serienett

RSS / Atom

Annonser


Raptus Comics Festival Oslo Comics Expo Deichmanske Serietek

TOPP Å BO I BLOKK? (11.04.14 )

Linda Spåman beskriver hverdagslivet i et svensk borettslag. «Brf Ensamheten» er en sterk historie med handling fra en bygård i Göteborg.

Av: Kristian Hellesund

Forkortelsen «brf» er et vanlig begrep i Sverige. «Brf» står for «bostadsrättsförening», som i hovedsak er mer eller mindre det samme som et borettslag. I fjor dukket forkortelsen opp i tittelen til en svensk tegneserieroman av kunstneren og serieskaperen Linda Spåman. I «Brf Ensamheten» tar Spåman for seg ulike menneskeskjebner og hverdagsliv på én gang. Hun introduserer oss for en rekke mennesker som bor i en bygård i Göteborg. I hvilken grad karakterene gjenspeiler samfunnet skal være usagt, men tegneserieromanen har i hovedsak et blikk på menneskenes skyggesider.

Det er egentlig ingen hovedperson i «Brf Ensamheten». I stedet er dette en slags kollektivroman der leiegården knytter karakterene sammen. Vi får se mest til et lesbisk par og en ung mor. Paret sliter med forholdet sitt, og i tillegg tynger leiegården dem ned. En av dem er for sikkerhets skyld leder for borettslaget, og forarbeidet til høstdugnaden krever sitt. Verre er det for den unge moren. Hun kjenner røyk i leiegården, og bekymret går hun rundt fra leilighet til leilighet. Dette gir henne flere roller i tegneserieromanen. Først og fremst er hun bindeleddet serieskaperen bruker for å introdusere nye karakterer og situasjoner i tegneserieromanen. Dernest er personen selv et uttrykk for menneskenes mørke sider. Hun sliter psykisk, og dette legger sine føringer på atferden hun viser.

Serieskaperen er innom mye spennende tematikk i «Brf Ensamheten». Underveis møter vi krangler, seksuelt misbruk, selvmord og ulike livskriser. Først og fremst er Spåman opptatt av å skildre medmenneskelige forhold, men disse får i flere tilfeller utarte seg til fremmedgjøring, ryktespredning, utfrysing og hat. Samtidig ligger håpet bak. Vennskap, kjærlighet og empati er også til stede når motsetningene skildres.

Tegnestilen er bevisst enkel og naivistisk, og kanskje til og med vi kan kalle den stygg? Det er sterke og fæle hendelser som skildres, og dermed passer stilen til innholdet på en bedre måte enn en mer realistisk fremstilling. Linda Spåman velger å bruke plass til tegningene. Hver tegning tar opp en hel side, og gang på gang skaper Spåman sekvenser der tekst og tegning i kombinasjon gjør at man må dvele ved innholdet.

«Brf Ensamheten» er en sterk leseopplevelse. Linda Spåman har laget et verk der ettertanke over liv og menneskeskjebner står i sentrum. Spåmans tegnestil vil dessverre kunne jage enkelte bort fra boken, men innholdet bør gjøre at man likevel bør se nærmere på utgivelsen.

«Brf Ensamheten»
Av: Linda Spåman
ISBN 978-9-186509-31-6
358 sider
99 kroner
Kolik förlag

Anmeldelsen er tidligere trykt i Lyderhorn 4. april 2014.

divider
  Textile Hjelp

<- Eldre | Nyere ->

Siste kommentarer
Trond Sätre (ROCKY NETTOPP NÅ – 100!!)
håkon strand (ROCKY NETTOPP NÅ – 100!!)
Jostein Hansen (TEGNESERIER SOM SAKPROSA)
IpComics (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Bjoulv (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Thomas Askjellerud (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Jostein Hansen (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
arild (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Paul Andreas Jonassen (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
arild (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)