LENGSEL OG AVSTAND ( 1.08.14 )
«Kjære Rikard» er Lene Asks nyeste tegneseriebok. Der får vi følge brevvekslingen mellom en misjonær på Madagaskar og sønnen hans i Stavanger.

Lene Ask er utdannet fotograf, men hun har også arbeidet som barnebokforfatter og illustratør. Ask debuterte som serieskaper i 2006 med «Hitler, Jesus og farfar», som hun også fikk Sproingprisen for som beste debutant. Senere har Lene Ask utgitt tegneseriebøkene «Da jeg reddet verden» og «Neste gang blir alt riktig». «Hitler, Jesus og farfar» og «Da jeg reddet verden» er selvbiografiske tegneserier, mens «Neste gang blir alt riktig» er fiksjon. Boken er en vár og følsom skildring av forholdet mellom en mor og en datter. I «Hitler, Jesus og farfar» forteller Ask om oppveksten sin, mens «Da jeg reddet verden» er en reiseskildring fra Afrika. I tillegg har Ask bidratt til flere tegneserieantologier
Lene Ask nyeste tegneseriebok er «Kjære Rikard». Denne gangen vandrer Ask videre fra selvbiografi og fiksjon og tar for seg historiske tema. I tegneserieboken har hun arbeidet dokumentarisk og har fokus på misjonsbarn. På Misjonsarkivet i Stavanger fant Ask en korrespondanse mellom en misjonær og hans sønn, og ut fra brevene har Ask laget tegneserieboken «Kjære Rikard».
«Kjære Rikard» er en sterk og tankevekkende fortelling. Rikard Jakobsen er åtte år og yngst i en barneflokk når faren reiser tilbake til Madagaskar som misjonær. Han har mer enn nok å bearbeide. Fra før av er moren og tre søsken døde av sykdom, og faren har giftet seg på ny. De gjenværende søsknene må bli igjen hjemme i Norge, der de vokser opp på barnehjemmet Solbakken i Stavanger. Det tar ti år fra faren reiser til Rikard møter ham igjen, og brevvekslingen mellom far og sønn forteller om livene deres i mellomtiden.
Lene Ask lar oss komme svært nær Rikard og faren. Hun presenterer korrespondansen som illustrerte brev der hver tegneserierute hører sammen med et lite utdrag av teksten. Ask har gjengitt den opprinnelige håndskriften, og det er fascinerende å se skriveutviklingen til Rikard gjennom tegneserieboken. Skriften forandrer seg, og tekstene har et helt annet preg i begynnelsen i forhold til i slutten av boken.
Tegnemessig er Lene Ask i utvikling, og hun blir stadig mer spennende som serieskaper. I «Kjære Rikard» har hun valgt en mer realistisk tegnestil enn den vi finner i hennes tidligere tegneserier. Der «Hitler, Jesus og farfar» har fargerike, karikerte fremstillinger av karakterene, er det hele tonet ned i «Kjære Rikard». Vi møter balanserte, bevisste blyantstreker, som gir utgivelsen et arkaisk preg som passer utmerket til brevene. Så langt er dette det beste Lene Ask har levert i en tegneserie kunstnerisk sett.
«Kjære Rikard» er en viktig bok som tar opp viktige menneskelige tema. Misjonsbarnas tilværelse på et barnehjem langt unna foreldrene har noe universelt over seg i skildringen av savn og oppmerksomhetsbehov. Samtidig er boken også en drøfting av misjonærenes kall og dets konsekvenser. For mange betydde dette å gi avkall på å ta del i oppveksten til egne barn med de følgene det fikk. I «Kjære Rikard» ser vi kjærligheten stråle ut fra brevene til både far og sønn, men samtidig er det en underliggende bitterhet hos Rikard selv. Stadig bringer han frem ønsket om at faren snart må komme hjem. Vi ser også farens frustrasjoner rundt situasjonen, samtidig som faren ønsker å bli jevnlig orientert om hendelsene hjemme i Stavanger. Han ønsker flere og lengre brev, og han er blant annet opptatt av om Rikard oppfører seg bra og gjør det fint på skolen.
Lene Ask har laget en meget lesverdig tegneseriebok. «Kjære Rikard» fungerer veldig godt, og den er et flott og viktig bidrag til den dokumentariske tegneserien her hjemme.
«Kjære Rikard»
Av: Lene Ask
ISBN 978-82-8255-034-5
78 sider
220 kroner
No Comprendo Press
Teksten er tidligere trykt i Lyderhorn 20. juni 2014.

ENSOMME STUNDER <- Eldre | Nyere -> VOKTERNES DUNKLE FORTID




