Tidsskrift for norsk tegneserieliv

Om Serienett

Serienett gir deg siste nytt om norske tegneserie-utgivelser, anmeldelser og andre tegneserierelaterte nyheter. Nettsiden drives og redigeres av Trond Sätre.

Serienett er støttet av Norsk Kulturråd og Bergen kommune.
Norsk Kulturråd
Bergen kommune

Har du tips? Send e-post til trond@serienett.no. Sjekk også ut Serienett på Facebook. En del stoff publiseres kun der, og det er til stadighet gode og interessante menings-utvekslinger om tegneserier på Serienetts Facebook-gruppe.

Søk i Serienett

RSS / Atom

Annonser


Raptus Comics Festival Oslo Comics Expo Deichmanske Serietek

HOVEDRETTEN? ( 5.09.14 )

Enda en norsk stripetegneserie er klar for egen samlebokserie. Nå er første bind av Børge Lunds «Lunch» i salg.

Av: Kristian Hellesund

Etter en sped oppstart i 2007, er «Lunch» av Børge Lund blitt en av de ledende stripetegneseriene her hjemme. Lunds skildringer av livet i et kontormiljø har truffet en nerve, og med interessante og troverdige karakterer kan «Lunch» by på gode satiriske skråblikk om mer enn det som foregår på et kontor.

I «Lunch: Sykt travelt» er vi tilbake til starten. Tegneserien, som i dag har eget tegneseriehefte og fast publisering i en rekke aviser i inn- og utland, begynte som et bidrag til Dagbladets tegneseriekonkurranse. Siden den gang har det skjedd endringer. Dagens «Lunch» er en tegneserie der karakteren Kjell er hovedperson. Mye av tegneserien bæres oppe av Kjells unnasluntring, negative bidrag til arbeidsplassen og de humoristiske konsekvensene av dette. Slik var det ikke ved oppstarten, der Kjell var en mer perifær karakter. Dette gjør samleboken til interessant lesning, for der humoren fungerer godt er det samtidig et annet samspill mellom tegneseriens karakterer. Det er også en meget interessant dimensjon ved boken.

Boken viser at Børge Lund er en stor humorist, og vi ser at både punchlines og fremdrift i stripene satt på et tidlig tidspunkt. «Lunch» er på mange måter en universell tegneserie, og Lund vet å sette inn mellommenneskelige tema på en morsom måte. Gang på gang gjøres det med varierende brodd, og ofte er Børge Lund en serieskaper som utnytter ettertankens makt.

Stilen i «Lunch» har utviklet seg siden tegneseriene som er gjengitt i boken. Nå bruker Børge Lund en mer forseggjort utforming, som gjør at «Lunch» har et mer tiltalende utseende. Like fullt er det artig å se de mer røffe tegningene i samleboken, som gir tegneserien et annerledes uttrykk.

Vi ventet lenge på at «Lunch» skulle ta steget fra å være biserie i tegneserieheftet «Pondus» til å få eget blad. Nå er det helt fortjent at tegneserien også har egen bokserie. Første bind er en flott presentasjon av starten på «Lunch», men de største godbitene kommer i senere bind.

«Lunch: Sykt travelt»
Av: Børge Lund
ISBN 978-82-429-5064-2
194 sider
339 kroner
Egmont Publishing

Anmeldelsen er tidligere publisert i Lyderhorn 29. august 2014.

divider
  Textile Hjelp

<- Eldre | Nyere ->

Siste kommentarer
Trond Sätre (ROCKY NETTOPP NÅ – 100!!)
håkon strand (ROCKY NETTOPP NÅ – 100!!)
Jostein Hansen (TEGNESERIER SOM SAKPROSA)
IpComics (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Bjoulv (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Thomas Askjellerud (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Jostein Hansen (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
arild (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Paul Andreas Jonassen (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
arild (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)