(BAR)BARE MORO (22.10.14 )
Serieskaperne tidligere kjent som Mikrobene tar oss med inn et hemningsløst fantasyunivers.

«Jeg antar det er mye morsommere å tegne og skrive om hva du har lyst til å bli enn hva du kommer til å bli» – Sitatet stammer fra Are Edvardsen i forordet til dette albumet, men virker som det passer bra på skaperne av Per-Baren og Luske-Lars.
Om ikke navnene var en god nok pekepinn så skjønner du straks hvilken seriefigur som er modellert etter hvem når du møter serieskaperne (se bildet nedenunder). I seriesammenheng gikk Per Hallstein Fauske og Lars Harald Aarø under navnet «Mikrobene» da de lagde en serie inspirert av livet deres som mikrobiologistudenter. Etter hvert ble det mer fri fantasi.

f.v. Lars og Per
Per-Baren og Luske-Lars blander Conan med diverse rollespillklisjeer, og plusser på med ekstra sex og ultravold. Selvsagt er det en smule parodi i serien også, men til forskjell fra den tidligere omtalte Dødelige Nattskygge er ikke satiren fullt så metatekstuell. Det blir mer ren komedie, av det mer grovkornete slaget.
Våre to antihelter er gjenkjennelige typer fra fantasysjangeren: Per-Baren, en kåt, muskuløs idiot av en barbar som slåss fordi det er gøy, og fordi han alltid vinner. Luske-Lars er knivstikker og mestertyv, smidig som en katt, slu som en rev og svært lite tålmodig med Per-Barens idioti. Men han henger sammen med barbarkompisen sin likevel, fordi de lever i en verden full av farer – Og som sagt, Per-Baren slåss mot alt, og vinner over alt.

Vi snakker om en serie som ren underholdning uten dybde, men til gjengjeld er den godt fortalt. Fauske og Aarø hadde tydeligvis denne ene historien de ville fortelle (riktignok med mulighet for fortsettelse), og den er målbevisst og fokusert, med en god forståelse av sjangeren. For ikke å nevne kjærlighet til sjangeren. Vitsene er for det meste vellykte og igjen perfekt tilpasset sjangeren; anakronismer og populærkulturelle referanser er det lite av. «Per-Baren» er en ganske «puristisk» barbarfantasy, all komedien til tross.
Og så overflatisk er den heller ikke. Både Per eller Lars er erketyper, men begge figurene har visse nyanser, og vennskapet deres står til troende. I alle fall et par av bifigurene viser seg å være litt interessante, de også.

Tegningene har gjennomgått en nødvendig utvikling fra den gangen Fauske og Aarø tegnet Mikrobene. Ennå er streken litt enkel i forhold til ambisjonene, og det er nok fargene som redder mye her, men de skal ha poeng for detaljrikdommen.
Per-Baren og Luske-Lars: Blodsbånd
Av Per Hallstein Fauske og Lars Harald Aarø
84 sider
Kr. 150
Überpress

ER SPIDER-MAN JØDISK? <- Eldre | Nyere -> Å LEVE MED KRISER




