Tidsskrift for norsk tegneserieliv

Om Serienett

Serienett gir deg siste nytt om norske tegneserie-utgivelser, anmeldelser og andre tegneserierelaterte nyheter. Nettsiden drives og redigeres av Trond Sätre.

Serienett er støttet av Norsk Kulturråd og Bergen kommune.
Norsk Kulturråd
Bergen kommune

Har du tips? Send e-post til trond@serienett.no. Sjekk også ut Serienett på Facebook. En del stoff publiseres kun der, og det er til stadighet gode og interessante menings-utvekslinger om tegneserier på Serienetts Facebook-gruppe.

Søk i Serienett

RSS / Atom

Annonser


Raptus Comics Festival Oslo Comics Expo Deichmanske Serietek

EN METAPARODI (15.11.14 )

En ny, norsk superhelt har fått seg egen tegneseriebok. «Den dødelige Nattskygge» av Kristoffer Lindseth er tilsynelatende superheltaction, men tegneserien er samtidig ren satire.

Av: Kristian Hellesund

Det er i Snokfjord det skjer. Den lille norske byen har sin andel av kriminalitet og underlige hendelser mellom sjø og fjell, og noe av det som foregår sentrerer seg om superhelten Nattskygge. Nattskygge patruljerer Snokfjord som en bevisst forkjemper for det gode, og underveis møter han en del dilemmaer som kjente, amerikanske superhelter har vært ute for gang på gang.

Det er Kristoffer Lindseth som står bak superhelttegneserien «Den dødelige Nattskygge», som ble lansert på tegneseriefestivalen Raptus tidligere i høst av det bergensbaserte forlaget Überpress. Lindseth velger å leke seg med superheltgenren, der han i «Den dødelige Nattskygge» har laget en slags metategneserie som driver satire over superhelter og deres vesen. Underveis møter Nattskygge blant annet sin erkerival, får seg medhjelper, treffer på drøssevis av skapninger med overnaturlige krefter samt at han kjemper mot versjoner av seg selv fra alternative dimensjoner. I tillegg driver karakteren Nattskygge med merchandising rundt seg selv og sine oppdrag, og i denne tegneserien er det ett av flere tema som blir behandlet på en god og annerledes måte.

Tegnestilen til Kristoffer Lindseth er preget av inspirasjon fra japansk manga. Han har en effektiv og karikert stil der bevegelse står i sentrum. Lindseth leker seg med lay-out, og tegningene fungerer godt til innholdet. Der Nattskygge blir svulstig i dialog og handling, er det det grafiske uttrykket som ofte skaper den nødvendige distansen til innholdet.

Kristoffer Lindseths superheltsatire er meget godt utført. Han tar en del genreklisjéer på kornet, og for folk som har lest mye superhelttegneserier (eller sett filmer med superhelter, for den saks skyld), er «Den dødelige Nattskygge» mye mer enn action. Lindseths lek med genrens dogmer er både underholdende og gjenkjennelig på en gang. I tillegg blander han inn noen doser humor og spenning, og i sum blir det hele en god blanding.

«Den dødelige Nattskygge» er et godt tilskudd til den norske tegneseriefloraen. Tør vi håpe på en oppfølger?

«Den dødelige Nattskygge»
Av: Kristoffer Lindseth
ISBN 978-82-93254-10-2
96 sider
150 kroner
Überpress

Anmeldelsen er tidligere trykt i Lyderhorn 7. november 2014.

divider
  Textile Hjelp

<- Eldre | Nyere ->

Siste kommentarer
Trond Sätre (ROCKY NETTOPP NÅ – 100!!)
håkon strand (ROCKY NETTOPP NÅ – 100!!)
Jostein Hansen (TEGNESERIER SOM SAKPROSA)
IpComics (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Bjoulv (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Thomas Askjellerud (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Jostein Hansen (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
arild (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Paul Andreas Jonassen (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
arild (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)