ET ÅR MED RULLTEGNING (10.05.16 )
Comic Night er fundamentet for Stavangers tegneseriefestival. Men hva går Comic Night ut på?
Siden 8. juli 2015 har Comic Night Stavanger blitt arrangert i kjelleren på Sølvberget kulturhus i Stavanger, hver torsdag fra kl. 19 til 21. Ideen kom fra Luke Barnes og Rasmus Husebø, to tegneserieentusiaster som deler interessen for lesing, skriving, tegning og diskusjoner om alt innen tegneserier. Treffet er både for tegneserieinteresserte og serietegnere (gjerne for folk som er begge deler, selvsagt), og la grunnlaget for festivalen Comnicon.
«Comic Scroll» – Stavangertegnerne har drodlet kontinuerlig på denne tegnerullen under Comic Nights i et snaut år, men under Comnicon fikk den stå på utstilling. Som en ser av denne bilderekken strekker rullen seg langt, og ble spredt ut over taket på Møteplassen som festivaldekorasjon.






«Comic Night Special», dvs. Comic Night på selve festivalen, fikk avslutte festlighetene tidlig søndag kveld, og var dedikert til et annet fast innslag, nemlig å anbefale og utveksle tegneserieopplevelser . Av hensyn til co-festivalsjef, engelske Luke Barnes, ble denne runden i sin helhet gjennomført på engelsk. Den ble også holdt på Møteplassen ved biblioteket, i stedet for kjelleren. I forkant av dette arrangerte Tore Strand Olsen tegneserieverksted. Comic Night Special og Tegneserieverksted var de eneste to arrangementene på Comnicon søndag, men begge var godt besøkt av både stamgjester og tilreisende.

Tegneserieverksted. Tore Strand Olsen i midten
Festivalsjef Rasmus Husebø benyttet selvsagt anledningen til å anbefale sin ferske egenutgivelse, «Thorfinn» av Claus Deleuran, og verker av Neil Gaiman, Daniel Clowes og Yoshihiro Tatsumi ble trukket fram. Men kanskje den mest interessante presentasjonen kom fra en Miriam, som hadde tatt med to gode eksempler på synergi mellom tegneserier og andre medier – Først i form av Green Arrow og den superheltens inspirasjonskilde, kinoserien «Green Archer» fra 40-tallet. Deretter Tori Amos, Nemi og praktverket «Comic Book Tattoo» – en prisbelønt tegneserieantologi basert på Tori Amos’ sanger.

Luke Barnes avsluttet Comic Night Special og hele festivalen i enkel former ved å takke alle medvirkende, og uttrykke håp om at alle kommer tilbake for å gjøre neste års Comnicon enda større.

Comic Night Special
Les mer:
Første dag med Comnicon

MUSTURI TIL OSLO I JUNI <- Eldre | Nyere -> ANARKISTISK EVENTYR




