FRA SKOLEHVERDAGEN (28.06.16 )
«Min gymnastiklærer» er et artig gjensyn med den unge Sprint.

Det er tegneseriefestivaltid. I mai ble festivalene Comnicon i Stavanger og Draft i Bergen arrangert for første gang, og forrige helg var det tiende gang med Oslo Comics Expo i hovedstaden. Landets største tegneseriefestival, Raptus i Bergen, arrangeres ikke før i september, men arrangørene har allerede sluppet navn på noen av gjestene. Fra Danmark kommer Henrik Rehr og Rasmus Julius, men den mest berømte er nok belgieren Tome.
I den fransk-belgiske tegneserieverdenen er Tome et stort navn. Han er best kjent for sitt arbeid på tegneserien «Spirou», som her hjemme kalles «Sprint». «Sprint» er en av de viktigste franskspråklige tegneseriene, og i Norge er det utgitt hele 61 tegneseriealbum fra 1974 og fremover. Sammen med tegneren Janry overtok Tome tegneserien tidlig på åttitallet og fikk den revitalisert. Ett av albumene, «Den unge Sprint» fra 1988, tok for seg barndommen til Sprint, og senere ble albumet utgangspunktet for en egen, humoristisk tegneserie som så langt er utgitt i seksten album her i Norge fra 1995 til 2013 under tittelen «Lille Sprint».
En stor del av de ordinære «Sprint»-utgivelsene finnes i norsk språkdrakt, men de kan i hovedsak kun skaffes antikvarisk. Det danske forlaget Zoom har derfor inngått et samarbeid med spesialbutikk-kjeden Outland, og sammen utgir de for tiden samlebøker med «Sprint» og «Blåjakkene» på norsk. Hjemme i Danmark har forlaget Zoom en stor portefølje, og forlaget kan by på både fransk-belgiske albumtegneserier, humoristiske stripeserier og action.
Naturlig nok er «Sprint» blant Zooms danske utgivelser, og med albumserien «Den lille Splint præsenterer» er vi tilbake i Sprints barndom med Tome og Janry som serieskapere. Det første albumet har fokus på Sprints gymlærer, og det inneholder korte historier med Sprint og vennene fra skolemiljø.
Gymlæreren, som i de danske albumene kalles herr Hørhm, er en delvis forfyllet og makelig anlagt lærer med stor interesse for kvinner. En rekke artige gags og morsomheter presenteres. Tome og Janry leker seg med tema som oppvekstproblematikk, følelser, forelskelse og skoleliv, og en kombinasjon av gjenkjennelse og spøk med det trivielle gjør dette til en god leseopplevelse. Noen ganger krysser voksenlivet med det barnlige, og det er ofte de beste sekvensene. Mens Tome i sin tid var tegner, er det Janry som har ansvaret for det visuelle i «Min gymnastiklærer». Han har en stilig strek i typisk fransk-belgisk humorstil, og han gir Tomes morsomheter noe ekstra.
«Den lille Splint præsenterer: Min gymnastiklærer» er ikke noe must for samlere, som for lengst allerede har tegneseriesidene i albumet. Derimot er det en god introduksjon til den unge utgaven av Sprint og serieskaperne Tome og Janry. I tillegg vil nok en del lærere glede seg over skildringene fra skolemiljø i albumet.
«Den lille Splint præsenterer: Min gymnastiklærer»
Av: Tome og Janry
ISBN 978-87-93244-01-6
52 sider
128 danske kroner
Forlaget Zoom
Anmeldelsen er tidligere trykt i Sydvesten 14. juni 2016.

DELIRISK OM GOTHAM <- Eldre | Nyere -> KOMPLETT, MED KONTEKST




