LAVERE SALG FOR DONALD (19.03.08 )
Salgstallene for ukepressen viser at nedgangen for tegneserieheftet Donald Duck & Co ikke bare gjelder antallet lesere.

I forrige uke ble de offisielle lesertallene for 2. halvår publisert av Synovate. De kunne vise en nedgang for nesten alle tegneserieheftene på listen. Blant annet kunne Donald Duck & Co vise til en nedgang fra 676.000 lesere til 662.000 lesere fra 1. halvår til 2. halvår 2007.
Nedgangen ser vi også i de offisielle salgstallene fra Magasin- og ukepresseforeningen, som ble lagt frem forrige måned. De viser at Donald Duck & Co gikk fra et gjennomsnittlig salgstall på 117.926 eksemplarer i 2006 til 111.367 eksemplarer i 2007. Det betyr at det nok en gang er tilbakegang for tegneserieheftet til anden, som i 2004 kunne vise til et gjennomsnittlig salgstall på 130.099 eksemplarer.
Det er bare Egmont Serieforlaget som er representert med tegneseriehefter i tallmaterialet fra Magasin- og ukepresseforeningen. To av bladene, Girls og Julia, kan vise til økt salg. Julia har gått fra et gjennomsnittlig salg på 18.129 eksemplarer i 2006 til 19.528 eksemplarer i 2007, mens Girls har i samme periode økt fra 7.140 solgte eksemplarer til 10.449 eksemplarer. Det har vært nedgang for Wendy og WITCH. Wendy har gått fra 16.155 solgte eksemplarer i 2006 til et gjennomsnittlig salgstall på 14.441 eksemplarer i 2007. WITCH solgte i 2007 i gjennomsnitt 13.351 eksemplarer, mens salgstallene for 2006 viser 16.361 eksemplarer.
Tidligere var også tegneseriehefter som Nemi, Fantomet og Billy representert på de offisielle salgstallene. Det er de ikke i dag, men Egmont Serieforlaget oppgir salgstall på nettsiden annonseinfo.com. Der går det frem at Fantomet for tiden har et gjennomsnittlig salgsopplag på 9.000 eksemplarer. Til sammenligning hadde tegneserieheftet til Ånden som går et salgstall på 12.830 eksemplarer i 2004. For Billy oppgir Egmont Serieforlaget et gjennomsnittlig salgsopplag for 2008 på 18.000 eksemplarer mot et salgstall i 2004 på 18.543. Salgsopplaget for Nemi er oppgitt i 2008 som 28.000 eksemplarer, mens bladet solgte 36.658 eksemplarer i 2004.
Les mer om 2007-tallene til ukepressen på nettsidene til Magasin- og ukepresseforeningen:
http://www.ukepressen.no/novus/upload/file/Opplagstall/Opplag2007.xls
Les mer om lesertallene til Egmont Serieforlagets tegneseriehefter hos annonseinfo.com:
http://www.annonseinfo.com/
Les om lesertallene for 2. halvår 2007 hos Serienett:
http://www.serienett.no/article/667/pondus-oker-donald-faller
Les om 2006-tallene til ukepressen hos Serienett:
http://www.serienett.no/article/413/donald-fortsetter-nedgangen
Les om 2004- og 2005-tallene til ukepressen hos Serienett:
http://www.serienett.no/article/41/lavere-salgstall-for-tegneserieheftene

NEMT FOR NEMI <- Eldre | Nyere -> EN MORBID BARNDOM





Donald Duck fikk ifjor et mye tynnere og dårligre papir. Heftet virker dermed mye simplere og er ikke lenger så attraktivt å samle på. Plastikkjuggelet som konstant følger med heftet virker også forsimplende i tillegg til at heftene skjelden er å finne i NM-kvalitet.
Markedsavdelingen forlanger en masse forstyrrende illustrasjoner på coveret. Da alle heftene er innpakket i plastikk kunne det være en ide å trykke disse illustrasjonene kun på plastikk, så kunne selve covermotivet komme til sin rett.
— Øyvind Braaten 20. March 2008, 23:58 #
Det er vel åpenbart at det veldig mye rask ute i cellofanjungelen som før ble kalt for bladhylle. Se & Hør-faktoren på DD&Co er også stor og vemmelig, men det selget kanskje noen ekstra blader (vel, hvem vet når tallene stuper).
— Johnny Kongo 26. March 2008, 23:03 #
jgbjtjyt, jeg skjønner ikke hva anal fist enterprise har med donald å gjøre.. hold deg til saken!
h.
— Håvard S. Johansen 27. March 2008, 11:09 #
Mye tynnere og dårligere papir? Frem til for en fem års tid siden hadde da Donald-bladet alltid hatt slikt tynt papir, og det solgte vel aldri nevneverdig mindre av den grunn?... Nei, det vi burde sørge over er at bladet plutselig ikke lenger trykkes i gode gamle Norge, men i Tyskland! Etter over femti års lang og tro tjeneste fra Hjemmets trykkeri (nå Hjemmet Mortensen) er det en skam at det norske Donald-bladet plutselig skal internasjonaliseres så mye… åpenbart bare for å spare penger også.
— Marius Hestness 2. July 2008, 15:11 #
Papiret ble mye tynnere etter august 2007. Dersom du setter bladene i donaldpermer vil du lett se at papiret var mye bedre før den tid. Det er også mye vanskeligere å bla i disse permene etter at papiret ble så elendig, etter ausust 2007.
Det har vært noen eksempler på varierende papirkvalitet før denne tid også, men da har de heldigvis tatt fornuften fangen igjen.
— Øyvind B 4. July 2008, 10:26 #