PÅSKEMORO? ( 4.04.12 )
Lars Lauviks Eon er ute i eget våralbum. Som vanlig slår Lauvik seg løs med harselering, sarkasme og samfunnskritikk, og denne gangen er det blant annet norske boulevardaviser som får seg noen velfortjente stikk.
Med påskriften “bare Eon!” skiller det nye våralbumet seg fra de vanlige Eon-heftene. Her er det kun Lauvik og hans Eon-karakterer, og strengt tatt er dette en bedre leseopplevelse enn de siste Eon-heftene. Det har med logistikk å gjøre. Hvis jeg har muligheten, vil jeg heller lese et hefte med bare Eon enn et hefte med Eon og biserier. Jeg savner også miksen heftet hadde i starten, der man også trykte kontinentale albumhistorier. Det er så få muligheter til å lese fransk-belgiske tegneserier på norsk, og det er synd at muligheten til å lese dem i Eon-heftet forsvant.
Lars Lauvik er en av norske serieskapere som har samfunnskritikk som en basis for tegneseriene sine. Han bruker ironi og sarkasme for å stille spørsmål omkring den norske hverdagen. Politikere og samfunnsinstitusjoner har tradisjonelt fått sine pass påskrevet. Slik er det også i dette albumet, der kristendommen, kristne, journalister, feminister og tollere er blant dem som får høre hva de er for noe. Det starter med en spesialhistorie der Jesus vender tilbake til jorden. Lauvik har krutt i hanskene og harselerer med påskehistorien på en slik måte at enkelte vil føle det er langt over streken. Deretter er det pressen som får høre det. I en stripesekvens som er blant det aller beste Lauvik har laget, stiller Tetra spørsmålstegn ved sannhetsgehalten i presseoppslag og journalistenes arbeidsmetoder. Fantastisk! Og det stopper ikke der med morsomhetene. Märtha Louise og englefjær får sin harselas, og en absurd handletur til Sverige er god mosjon for lattermusklene.
Eon Våralbum er en overflod av morsomheter og tegneserier til ettertanke. Lars Lauvik slår i albumet et slag for den politiske tegneserien og den niende kunstarts plass som en del av samfunnsdebatten. Det gjør han på en utmerket måte. Eon Våralbum fortjener å bli lest langt utover den kretsen som kjøper heftet til vanlig. Anbefales!
Eon Våralbum
Av: Lars Lauvik
ISBN 978-82-429-4686-7
36 sider
59,50 kroner
Egmont Serieforlaget

HVEM FORTJENER SPROINGPRISEN? <- Eldre | Nyere -> NYTT TEGNESERIEKURS





Tok anbefalingen til etterfølgelse, og må si meg veldig fornøyd med produktet. Riktignok mangler albumet rygg, men forøvrig er innpakningen meget lekker, og med ypperlige gjengivelser. Likte spesielt godt de to avsluttende stripeseriene. Både morsomt og til ettertanke, det er sjelden kost.
— jostein hansen 9. April 2012, 10:11 #
mye morsomt her, selv om Lauvik uten unntak later til å latterliggjøre de samme personene/institusjonene gang på gang, og disse er ganske trygge og ukontroversielle å kritisere som sådan. men som sagt, mye å anbefale her.
— sverre 12. April 2012, 09:20 #
Kvalitetsbevisste serielesere hopper selvfølgelig glatt over slike blader… unnskyld, “album”.
— Tor 15. April 2012, 14:45 #
Kanskje du kan definere “kvalitet” for oss, Tor?
— Tore Strand Olsen 15. April 2012, 15:09 #