KRIGENS REDSLER (16.03.13 )
Krig har sjeldent vært skildret så intenst og realistisk som i Skyttergravskrigen av Jacques Tardi.

Jacques Tardi er en av de store, franske serieskaperne. Her til lands fikk vi på åttitallet noen enkeltalbum med Tardis Adéle-tegneserier. Det er også utgitt to Nestor Burma-bøker, der Tardi har tatt utgangspunkt i kriminalromanene til Leo Malet. Alt dette er blant det bedre av europeiske tegneserier. Det er derfor flott at et norsk forlag nå har gitt ut et av Tardis hovedverk, Skyttergravskrigen, som opprinnelig kom i samleutgave på fransk i 1993.
Skyttergravskrigen er en samling tegneserienoveller med handling fra 1. verdenskrig. Vi møter franske soldater i og omkring skyttergravene på Vestfronten, der hverdagens problemer og trivlialiteter kolliderer i møtet med krigens redsler. Det er enkeltmenneskene som står i sentrum i Skyttergravskrigen, og forskjellen mellom fremtidsvyer og håp hos den enkelte soldat står i sterk kontrast til skjebnene Tardi skildrer i hjelpeløsheten der kuleregn, piggtråd og søle møtes. Krigens meningsløshet kommer tydelig frem, og livets forgjengelighet er et hovedtema.
Tardi er et forbilde for mange serieskapere. Det er ikke rart. Bymiljøene i Nestor Burma-tegneseriene er unike, og hans fremstilling av Paris er storslått, realistisk og detaljert. I Skyttergravskrigen videreføres dette. Tegningene er i svart/hvitt med mye bruk av gråtoner. Tardi lar dette understreke det dystre både i historiene han forteller og i budskapet han har til leserne. Realismen er også fremtredende i tegningene, og Tardi viser frem hvilken utsøkt kunstner han er.
Skyttergravskrigen står i motsetning til det meste som er utgitt av krigstegneserier på norsk. Der titler som “Kampserien”, “På vingene” og “Spion 13” først og fremst var masselitteratur og underholdning, kommer Jacques Tardi med et politisk budskap som skaper ettertanke hos leseren. Dette er nemlig ikke en historie om krigens helter. Her er det krigens ofre som står i sentrum. Anbefales!
UTGIVELSESFAKTA:
Skyttergravskrigen
Av: Jacques Tardi
ISBN 9788292796191
132 sider
249 kroner
Minuskel Forlag

GRÅ ACTION <- Eldre | Nyere -> EIN SKUGGE AV SEG SJØLV





Det er naturlig at anmelder drar inn sammenligninger med Fleetway-produkter som Kamp-serien osv., serier som helt naturlig ikke har den dybde som en serieskaper med frie hender til å skape sin egen visjon av krigen har. De har vel ikke noen særlig dybde for å si det rett ut, underholdningsprodukter som de var/er.
Men alle anmeldere så langt har unngått kanskje den mest opplagte og rettferdige sammenligningen med Tardi: Pat Mills og John Colquhouns “Charley’s War”, som gikk serialisert i Battle tidig på 80-tallet. Bladet og forlaget ønsket serier i “Kamp-tradisjonen” men serieskaperne ga leserene en leksjon i hvordan fortelle en gripende, spennende historie med politisk innhold og menneskelig dybde.
Pat Mills som forfatter er det ingen som stiller seg kritisk til, det mest oppsiktsvekkende er kanskje at tegneren med det umulige etternavnet transformerer tradisjonell krigsaction til episk illustrerte historier om mennesker under tragiske omstendigheter.
Det interessante i denne sammenheng er at man kan lage svært gode serier under tradisjonelt forlagspress og krav til underholdning, og det kan være interessant å sammenligne “Charley” med “Skyttergravskrigen” med dette som grunnlag.
— Arild 17. March 2013, 13:21 #
Charley’s War er helt fantastisk, ikke minst fordi den ble skrevet og tegna innenfor stramme rammer, både kommersielle og deadlinemessige, og sto på trykk i et blad retta mot unge gutter. Alle de Mills-skrevne episodene er i ferd med å bli samla mellom stive permer, og disse bøkene anbefales på det varmeste. Jeg skreiv følgende om serien i Rocky i 2008:
http://oyvindholen.wordpress.com/2008/06/13/krigsserien-lever/
— ØyvindH 17. March 2013, 21:01 #
“The Nam” er en annen krigsserie på norsk som i alle fall delvis lykkes i dette. Selv om den har et mer “heroisk” syn på krigen. “Blazing combat” er et annet eksempel på dette.
En nyere krigsserie som kan være verdt å sjekke ut er “Special Forces” av Kyle Baker (Image Comics), selv om det her er mer overdrivelser og humor som driver serien.
Et annet moment er at både Tardi og “Charlies War” foregår under første verdenskrig, der man i årevis hadde en mer eller mindre fastlåst stillingskrig i et forholdsvis avgrenset område, noe som verden ikke har opplevd før eller siden. Samtidig ble det gjort en del teknologiske fremskritt, men ikke nok til at de fikk avgjørende betydning for utfallet av krigen.
Når i tillegg denne krigen er flere generasjoner gammel, blir det enklere å vise krigens meningsløshet uten å måtte ty til vanlig oppsett med helter mot skurker.
— Frank Flæsland 4. April 2013, 04:21 #
Enig i at mye av det som ble utgitt av krigstegneserier i Norge fra f.eks. Fleetway var ment som ren underholdning.
Men også her kom det flere tankevekkende serier fra en rekke dyktige serieskapere, i første rekke Hugo Pratt, Alberto Breccia, Gino D’Antonio og Renzo Calegari.
Bildet vil nok bli mer nyansert etterhvert.
F.eks. Seriemagasinet fra omkring 1962-64 har en del serier som omhandler andre verdenskrig, disse burde absolutt studeres nærmere av ekspertisen.
Vet ikke om alle har fått med seg denne nyhetssaken:
http://www.nrk.no/nyheter/kultur/litteratur/1.10980067
Velger å legge den inn etter denne posten, siden Minuskel er ett av disse nye småforlagene.
— Jostein Hansen 12. April 2013, 10:22 #
Garth Ennis og utvalgte illustratører (bl.a. Ezquerra, Dillon, Erskine m.fl.) har laget noen fabelaktige krigshefter for DC. Disse burde sjølsagt forlengst vært utgitt på norsk.
— Arild 12. April 2013, 20:08 #
I anmeldelsen prøver jeg å sammenligne med krigstegneserier utgitt på norsk. Selv om det finnes enkeltutgivelser der for eksempel Hugo Pratt bidro, kan disse tegneseriene jevnt over klassifiseres som masselitteratur.
Noen unntak blant andre utgivelser finnes det selvsagt på norsk. Vietnam er nevnt, men Enemy Ace bør også trekkes inn. I tillegg er det enkelthistorier med Sgt. Rock som holder høy standard.
“Charley’s War” har jeg ikke lest så langt. Den skal selvsagt sjekkes ut i løpet av våren. Mange skryter av denne tegneserien.
— Kristian Hellesund 12. April 2013, 23:50 #
Noen som har lest den nye “Battlefields” av Garth Ennis og Russ Braun?
— Jostein Hansen 24. May 2013, 10:39 #
Vi har også en ren krigsserie utgitt på norsk av SEMIC under labelen Hardkokt – Serier for voksne: DIMITRI – KRIG!
Dette albumet på 100 sider i effektive sort/hvitt kom for tjue år siden og omhandler bl.a. beleiringen av Stalingrad under den annen verdenskrig.
— Jostein Hansen 24. May 2013, 17:03 #