Tidsskrift for norsk tegneserieliv

Om Serienett

Serienett gir deg siste nytt om norske tegneserie-utgivelser, anmeldelser og andre tegneserierelaterte nyheter. Nettsiden drives og redigeres av Trond Sätre.

Serienett er støttet av Norsk Kulturråd og Bergen kommune.
Norsk Kulturråd
Bergen kommune

Har du tips? Send e-post til trond@serienett.no. Sjekk også ut Serienett på Facebook. En del stoff publiseres kun der, og det er til stadighet gode og interessante menings-utvekslinger om tegneserier på Serienetts Facebook-gruppe.

Søk i Serienett

RSS / Atom

Annonser


Raptus Comics Festival Oslo Comics Expo Deichmanske Serietek

MAT OG GLEDE (21.04.13 )

Lucy Knisley var Raptus-gjest i 2011. Nå er hun aktuell med en ny tegneseriebok i USA. I Relish veksler Knisley mellom oppvekstskildringer og oppskrifter. Like fullt er kombinasjonen en god leseopplevelse.

Av: Kristian Hellesund

Det er ingen tvil om at Lucy Knisley er en snakkis i deler av det norske tegneseriemiljøet. Den amerikanske serieskaperen gjestet tegneseriefestivalen Raptus i 2011, og hun etterlot seg et solid minne. Minnet var så stort at serieskaperne Fredrik Rysjedal og Eirik Andreas Vik gikk så langt at de laget en egen tegneserieutgivelse om festivalen og Knisley, When We “Met” Lucy Knisley.

Lucy Knisley selv er opptatt av å fortelle om eget liv og egne erfaringer på bloggen sin, og i den nye utgivelsen, Relish, er vi nok en gang tilbake i Knisleys sfære. Hun deler opplevelser fra oppveksten der mat og måltider skildres med innlevelse. Det er ikke rart at føde og matopplevelser er viktig for Knisley. Moren er gourmetkokk, og faren er gastronom.

Vi møter Lucy Knisley som liten jente i storbyen New York, går gjennom foreldrenes samlivsbrudd, tar del i hendelser på landet i delstaten New York og serieskaperens studieliv i Chicago. I tillegg får leserne et innblikk i Knisleys feriereiser rundt omkring i verden. Dette blander hun med matoppskrifter og råd og vink omkring råvarer og matlaging.

Lucy Knisley evner å kombinere fokuset på seg selv og mat på en slik måte at verken selvutlevering eller overdrevet intimitet blir en problemstilling. Knisley virker mer opptatt av den gode fortellingen, og dermed deles anekdoter om alt fra sukkerkick i Mexico til innrømmelser omkring hurtigmat. Den gode matopplevelsen er viktigere for Lucy Knisley enn navnet på restauranten, og måltider er best i sosiale sammenhenger. Noen ganger trenger man å fråtse på McDonald’s uansett hva sedvanen i familien, vennegjengen eller nabolaget er. Og enkelte gourmetmåltider kan være mer fetende enn hurtigmat.

Knisley velger en enkel, men like fullt effektiv strek til tegneseriene sine. Relish er i farger i motsetning til gråtonene i debututgivelsen French Milk. Det er like greit. Relish er lekkert fargelagt med fokus på klare farger. Og noen av matrettene er så lekkert fremstilt at dette ikke er en bok som kan nytes på tom mage. Boken er også et flott redskap. Trenger du noen gang en oppskrift på de mest fantastiske huevos, så er Relish rette sted.

Relish viser at Lucy Knisley er en annerledes og spennende serieskaper. Tegneserieboken er unik, og blandingen av selvbiografi, matglede og oppskrifter gjør Relish til en flerbruksbok. Den kan like godt stå fremme på kjøkkenet til både underholdning og oppslagsverk. I tillegg vil den fungere godt for ungdommer som en introduksjon til alternative tegneserier. Denne trenger vi i norsk oversettelse!

Relish: My Life In The Kitchen
Av: Lucy Knisley
ISBN 978-1-59643-623-7
176 sider
17,99 dollar
First Second

divider
  1. Det virker som om Raptus var godt i forkant med engasjementet av Lucy Knisley i 2011, som de var i 2009 med “Walking Dead”-Charlie Adlard.

    Sistnevnte er nå så hot at seriefestivaler generelt (utenom San Diego) bare kan drømme om å engasjere ham.

    Knisley har fått svært mye velfortjent oppmerksomhet for sin journalistiske serievirksomhet, noe som ble behørig presentert i Bergen for to år siden.

    Begge to ble fullstendig ignorert av “serievitere” da de var på Norgesbesøk, og tilhører forsåvidt perioden da en del menere mente at Raptus hadde en totalt uinteressant gjesteliste.

    Etter min mening er Lucy Knisley en av de mest spennende serieskapere vi har hatt i Bergen på mange år, og hun, pluss Nana Li og Jill Thompson, fungerte som en slags døråpner for årets program, som er nokså dominert av kvinnelige og spennende serieskapere.


    Arild    21. April 2013, 14:24    #
  2. Ser jeg må spise ordene mine (som så mange ganger før) og finner ut at Charlie Adlard er på Copenhagen Comics sin meget spennende gjesteliste i år. Enda en grunn for å besøke denne gode festivalen!


    Arild    21. April 2013, 14:38    #
  Textile Hjelp

<- Eldre | Nyere ->

Siste kommentarer
Trond Sätre (ROCKY NETTOPP NÅ – 100!!)
håkon strand (ROCKY NETTOPP NÅ – 100!!)
Jostein Hansen (TEGNESERIER SOM SAKPROSA)
IpComics (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Bjoulv (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Thomas Askjellerud (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Jostein Hansen (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
arild (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Paul Andreas Jonassen (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
arild (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)