Tidsskrift for norsk tegneserieliv

Om Serienett

Serienett gir deg siste nytt om norske tegneserie-utgivelser, anmeldelser og andre tegneserierelaterte nyheter. Nettsiden drives og redigeres av Trond Sätre.

Serienett er støttet av Norsk Kulturråd og Bergen kommune.
Norsk Kulturråd
Bergen kommune

Har du tips? Send e-post til trond@serienett.no. Sjekk også ut Serienett på Facebook. En del stoff publiseres kun der, og det er til stadighet gode og interessante menings-utvekslinger om tegneserier på Serienetts Facebook-gruppe.

Søk i Serienett

RSS / Atom

Annonser


Raptus Comics Festival Oslo Comics Expo Deichmanske Serietek

TIL TEGNESERIENES FRAMTID (25.10.14 )

Den nyeste Bobla er dedikert til Seriefest, og gir oss omsider festivalens program.

Av: Trond Sätre

Jeg har fått en tidlig kikk på Bobla #148, som er årets Seriefest-nummer. Ettersom Seriefest er ment å være barnas tegneseriefestival, er dette nummeret dedikert barneserier. Dette betyr blant annet et gledelig gjensyn med Alexander Kirkwood Browns Edward Rubikon, en burtonesk guttehelt som har opptrådd i en håndfull historier i Bobla og på nettserier.no Det er virkelig synd at det norske markedet ikke lenger er kommersielt holdbart for nye barnetegneserier som dette.

Ellers består utvalget blant annet av unge, lovende talenter som Kaja Marie Fjær, Anette Aga og Emily Sørensen, og tema som appellerer til barn. Titler som «Promp» og «Onkel Tannkjøtt Lager Fingermat» gir en ganske god pekepinn om innholdet, skjønt den førstnevnte er litt mer sofistikert enn tittelen tyder på.

Bladet inneholder videre et intervju med Sveen og Emberland om Sleivdal, noe du ellers sjelden ser i norsk tegneseriejournalistikk. Selv har jeg pleid å følge med på utviklingen i serien, men henger etter nå som Kickerz (tidligere Boing) ikke lenger tilbyr de nye albumene gjennom nettbutikken sin.

For øvrig er Bobla #148 det foreløpig eneste stedet hvor jeg har funnet Seriefest sitt fulle program for Serieteket, selv om det visstnok kan bli lagt ut på Seriefest sine hjemmesider når som helst.

I grove trekk er programmet som følger:

13. november: Utstillingsåpning «Talenter i Tusj». Seminar for bibliotekarer og lærere.

14. november: Seminar på dagtid, med innslag av Tonje Tornes, Odd Henning Skyllingstad, Ingrid Brubaker, Tor Erling Naas og “Krüger og Krogh” (noe som formodentlig betyr at to eller tre av serieskaperne bak serien kommer til å opptre).

15. november: Samleheftet for kurset “Talenter i Tusj” blir lansert. Flu Hartberg og Sigbjørn Lilleeng tegner «Striper på bestilling» for barna. Bjørn Ousland presenterer Bisk og Roald Amundsen. Avslutningsshow med quiz og premier.

16. november: Tegnekurs “Lag din egen seriefigur!“med Sigbjørn Lilleeng, Tore Strand Olsen og Geir Moen. Tilbud til barn under skolealder: “Vær med på å lage tegneserier til veggen vår!”

Seriefest slutter senest klokka 16 hver dag.

divider
  Textile Hjelp

<- Eldre | Nyere ->

Siste kommentarer
Trond Sätre (ROCKY NETTOPP NÅ – 100!!)
håkon strand (ROCKY NETTOPP NÅ – 100!!)
Jostein Hansen (TEGNESERIER SOM SAKPROSA)
IpComics (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Bjoulv (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Thomas Askjellerud (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Jostein Hansen (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
arild (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
Paul Andreas Jonassen (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)
arild (FANTOMET NETTOPP NÅ - DEN TOMME TRONEN)