FANTOMET NETTOPP NÅ (27.12.14 )
Et godt år for Fantomet avsluttes – og et nytt begynner?
De to siste heftene (25/26-2014 og 1-2015) avslutter et meget bra år for Fantomet i Norge. Vi anmelder begge to på denne side av nyttår, ettersom det aller siste faktisk kom før jula satte inn for alvor.
Året 2014 har som nevnt – ikke bare av denne anmelder, men også av andre som uttaler seg om trikotheltens eventyr på det hvite papiret – vært et usedvanlig bra år. Mange gode historier med hovedpersonen selv, og ikke minst de sedvanlige flotte biseriene. Mange husker nok vårt første møte med den svensklagde The Norseman, et friskt nytt innslag i nordisk heltemytologi. Og ikke minst alle eventyrene om Thorgal og hans verden – et enestående fortalt og illustrert helte-epos.
25/26 14:

Vi må ta den med, selv om det er i ferd med å fjernes fra hyllene. Julehefter og -mas får være unnskyldningen for den seine meldingen.
Året 2014 presenterte flere utgaver med 100% Fantomet-innhold, og mange av disse var overraskende bra. Dette er enda et slikt hefte, med hele 5 (!) Fantomet-relaterte historier.
2 historier fra 2 forskjellige kriger dominerer heftet; først: Operasjon Enigma» hentet fra andre verdenskrig, der en helt som faktisk ser ut til å være «vår» Fantomet, sammen med Guran – i 1943 (?) – bekjemper tyske soldater som frakter Enigma-kodemaskinen gjennom Afrikas jungel for å overlevere den til britiske myndigheter for en god pris. Hvorfor de velger å reise over hele kontinentet – fra Tunis til Bengal – i stedet for å dra ut i Middelhavet med den er uforståelig, men dermed fikk man i alle fall et påskudd for å involvere Fantomet. En grei og dramatisk actionhistorie, forfattet av David Bishop og kompetent illustrert av Spadari.
Så kommer en historie om en annen teknisk nyvinning – et pansret superskip som involveres i den amerikanske borgerkrig. Hundre år før den første historien, med andre ord, og her er en ekte forfar, det 16. Fantomet involvert. Norsk forfatter, Dag Frognes, leverer en flott og dramatisk historie, og Leppänen er i storform som tegner. For min del var dette årets beste «forfar»-fortelling, flosshatter og blå briller til tross . Det er i grunnen ganske utrolig dyktig research som gjøres på disse historiene for å få de historiske detaljene til å passe. Bravo!
Så kommer 2 avis-historier fra moderne tid, begge skrevet som vanlig av DePaul, og for en gangs skyld illustrert av samme tegner, Paul Ryan, som nå har gitt seg. Dermed får de et vel sams uttrykk; kanskje man burde gjort slik som før, med å variere med Ryan, Beatty eller Nolan. Både «Slavelandsbyen» og «Jungelskolen» er greie historier, men jeg holder to knapper på sistnevnte, ettersom den involverer barna Kit og Heloise på en fin måte. Disse historiene er strukturert og illustrert på en helt annen måte enn de sedvanlige hovedhistoriene, som jo er laget for helsidevisning. Her snakker vi om åpne, enkle striper beregnet på visning i 50% av størrelsen de får i bladet. Dette er en egen, eldre kunstform, og blir kanskje litt «gammelmodig» når det gjengis på bladsider. Minner selvsagt om eldre historier fra Barry og andre, så voksne lesere vil sikkert like dette materialet vel så godt.
Heftet avsluttes med en av disse korte kvikkisene som har blitt lansert i 2014; 4 sider i en helt annen og mer moderne stil, gjerne med andre figurer enn Fantomet sjøl i fokus. Her viser Sala at hun kan mer enn å snakke i FNs korridorer. Er dette et redaksjonelt eksperiment for å teste ut en annen type Fantomet-historie? Uansett: bra tiltak!
***

Så er vi over i en ny årgang (selv om den altså kom til jul dette året).
Nr. 1-2015 er et klassisk «blandingsprodukt» som dermed bør tilfredsstille de aller fleste lesere. Hovedhistorien; «Blodrødt hav», dreier seg om det 11. og 12. Fantomet, med handling hentet fra pirataktivitet i Middelhavet på 1700-tallet. Reimerthi er selve sjefen for denne slags historier, og som vanlig er det mye frem-og-tilbake, masse prat og forklaringer samt forviklinger og action. Grei nok historie, i dette tilfellet skiller fortellingen seg ut ved at vi (i et sjeldent tilfelle) får se overgangen mellom fars død/sønns overtagelse «på direkten». Kanskje man kunne fått se flere slike «historiske» hendelser i framtida?
Det store trekkplasteret i heftet er et nytt bind i «Thorgals Ungdom»; «Odins Øye» – album 2 i sin helhet. Første del av denne nye serien (av Yann/Surzhenko) fikk vi i #23/24-2014. For ordens skyld bør man ha lest del 1 tidligere… En stor og voldsom historie, litt innfløkt kanskje, med under- og sidetråder, magi, utyske, norrøne guder og vetter, sultne vikinger og fortrollede hvaler. Fabelaktig underholdning, med andre ord, og aldeles nydelig illustrert. Flere nakne kvinnfolk i forskjellige aldre og utforming lar seg sannsynligvis ikke putte inn i en historie – sannelig blir Thorgal voksen fort! I mangel av disse albumene på norsk MÅ man skaffe seg disse to heftene.
Heftets avslutning er heller ikke dum – en fortsettelse av en tidligere avisserie (DePaul/Ryan) som tar for seg forviklingene i Fyrst Rex sitt avsidesliggende rike Baronkhan. Disse europeisk-inspirerte 1700/1800-aktige statene oppe i Tåkefjellene, komplette med operettesoldater og karjoler, er sannelig et Bengalsk kuriositet. Fin historie, veldig i Falk/Barrys ånd.
Hele heftet anbefales, kjøp det og start en (sannsynligvis) flott årgang 2015 med det samme! Og let opp de 2014-heftene jeg har anbefalt, du finner dem garantert på nærmeste brukthandel.
Fantomet 25+26 2014
kr. 65.
Egmont,
Fantomet 1 2015
kr. 65.-
Egmont,

FRA TOPPEN AV BUNKEN <- Eldre | Nyere -> AGENTAR OG URBANE LEGENDER





Til orientering; nr. 1 – 2015 er i salg fra mandag 29. des. Posten gjør mye rart, men synes en anmeldelse kunne vdntet.
— IpComics 27. December 2014, 16:53 #
Fantomet nr. 1/2015 har vært i salg flere steder jeg har vært innom. Jeg kjøpte mitt eksemplar på lille julaften.
— Kristian Hellesund 27. December 2014, 17:41 #
At posten og diverse utsalg jukser litt endrer ikke fakta.
— IpComics 27. December 2014, 19:09 #
Godt at det siste kom før jul.
Red har merkelig nok kuttet ned 16 sider i nr 1-2015, noe som ødelegger for to komplette Fantomethistorier i normal størrelse.
Vi får håpe neste år blir et like godt år som i fjor, med mer biserier og leserbrev. God anmeldelse, enig med det meste.
— Hg 27. December 2014, 20:18 #
Hg, hva er “merkelig” med det? Når Donald Duck & Co finner det for godt å kutte et helt blad annen hver uke (butikk)! Er det da ikke å anta at også andre blad vil måttte kutte?
Hvofof blir det vanskelig med to fulle Fantomet-historier? Det gir jo bar 64 sider til samme. Enda 34 sider å ta av til biserier! Hva mener du?
— IpComics 27. December 2014, 20:46 #
100 sider, ja, det merket jeg ikke. Selv om Sjefen skriver gode og informative ledere mener jeg at det hadde vært bedre hvis plassen hadde vært brukt til leserbrev. Leserkontakten er jo nettopp det som er det unike med bladet. Jeg skal legge meg i selen og spamme apemailen med innholdsløse leserbrev.
Har lenge mistenkt at Donald dekker opp for underskuddet som Fantomet er. Men når selv Donald ikke tjener nok for Egmont, hviler åndens legeme i skjøre hender. Vi må sørge for å kjøpe bladet for at vi ikke skal ende opp med annenhver måned i butikk og hver måned til abonnenter. Bladde i gamle avisartikler, opplagsnøden til Fantomet har vært siden 1996, så vær glad for at vi har bladet fortsatt, folkens!
Forsiden til nr. 1 er bra, Hans Lindahl og Sal Velluto er blitt våre faste forsidetegnere. Kan ikke bestemme meg for hvem som er best.
Pirathistorien var bedre enn forventet, klassisk Reimerthi, far/sønn-relasjonen gjorde det til en leseverdig historie. Boix er en bra tegner, nesten som Vallvè på klassiske historier. Thorgals barndom liker jeg bedre enn voksne Thorgal, mest på grunn av tegnestilen, den maleriske stilen passer ikke i et blad. Historien er lang og omstendelig, og man må ha lest den forrige for å følge med. Nakne kvinnfolk bare piffer opp historien – mer av det! Og tenk på at denne historien er over tre blader i Sverige, da blir det enda mer uoversiktelig.
Fyrst Rex og Baronkhan hører vi ikke så mye til, og selv om ikke dette er det noe at det bedre fra De Paul, har nok tankene hans vært i Falk/Barry-stil. Jeg erglad for at vi får disse avishistoriene, hvordan ellers skulle vi få lest de komplett?
Hva mener du med at sideantallet ødelegger for to komplette historier i “normal” størrelse, Hg? Hovedhistorien er på 31 sider, ganske standard, er noe kuttet ut i avishistorien?
— Thomas Askjellerud 27. December 2014, 21:31 #
Thomas, han mener at vi ikke kan ha to “svenske” hovedhistorier, slik som i flere av bladene i 2013/14.
Men hvorfor, det tror jeg han glemte å fortelle? :)
— IpComics 27. December 2014, 21:34 #
Åja, men det har jo ikke noe å si. Siste nummer i 2014 hadde jo 5 historier. Og alle Egmont-historiene får vi jo uansett til slutt. Og jeg må si at mange av avishistoriene har vært mer engasjerende enn Egmont sine. Og uansett hvordan man snur og vender på dette, er det bedre enn den tynne lefsa i Sverige. Eneste ulempen er at vi blir snytt for flere forsider.
— Thomas Askjellerud 27. December 2014, 21:52 #
I 2014 ble det laget 17 (etter en rask telling) nye historier for bladet. Da må vi ha 4 blad med to historier for å få det samme antall i år. Blri det laget 17 i 2015? Hvem vet, kanskje det blir nedskjæringer der også.
Det som ikke er mulig (kanskje det Hg tenker på) er å kjøre to svenske og en komplett albumhistorie. Men jeg tror ikke vi kan forvente 13 fulle album uansett. Vi får nok samme antall nye Fantomet som svenskene også i år, så spørs det om det lages nok til at det behøves to i noen utgaver? Tiden vil vise!
Et annet rykte jeg har hørt er å redusere sidetallet på nye historier (gud forby), og da er jo problemer enda mindre.
Med dagens situasjon i markedet er visst alt mulig. Som Arild har sagt, bladet er OK nå, la oss håpe på vilepuls noen år framover.
— IpComics 27. December 2014, 22:41 #
En hel historie med Thorgal, betyr at jeg må få kjøpt dette bladet. Men det blir muligens ikke så helt enkelt å finne. Håper at det dukker opp i noen butikker til uka. Jeg kjøpte ikke de numrene som kun inneholdt Fantomethistorier, med den følge at “min” Narvesen ikke lenger får tilsendt Fantomet fra Bladcentralen. Når jeg ikke kjøpte dette, var det ikke kjøpere nok igjen.
— Øyvind B 27. December 2014, 23:39 #
Øyvind, bestill nr. 2 i samme slengen! Ny Jerome. :)
ellers ville jeg satset på en litt stor Rema, virker som de har alt der.
— IpComics 28. December 2014, 11:15 #
Jerome i nr 2, jeg starter nedtellingen. Jerome i Fantomet er alltid årets utgave for meg.
— Øyvind B 28. December 2014, 12:10 #
“Det som ikke er mulig (kanskje det Hg tenker på) er å kjøre to svenske og en komplett albumhistorie”
Nettopp dette jeg mener, ipcomics. Beklager for dårlig formulering.
— HG 28. December 2014, 12:32 #
Ja, Hg, men som du ser blir det ikke noe “problem” å snakke om. :)
Øyvind, helt alvorlig, kommer det bare et nytt Jerome i året?
— IpComics 28. December 2014, 12:51 #
Jerome – Det tar et år å lage et album med Jerome. Og det er album nr 24 som nå snart kommer i Fantomet. Og da man i 2010 trykket albumhistorie nr 1 med Jerome i Fantomet, hadde man trykket alle de tidligere historiene. Og siden har vi måttet nøye oss med en historie i året.
Index Jerome. Nummerert etter originalnummer.
1. Fantomet 13 + 14 2010
2. Fantomet 11 + 12 2008
3. Fantomet 19 + 20 2005
4. Fantomet 3 + 4 2006
5. Fantomet 8 + 9 2006
6. Fantomet 20 + 21 2006
7. Fantomet 3 + 4 2007
8. Fantomet 11 + 12 2007
9. Fantomet 9 + 10 2003
10. Fantomet 22 + 23 2003
11. Fantomet 4 + 5 2004
12. Fantomet 19 + 20 2004
13. Fantomet 4 + 5 2005
14. Fantomet 14 + 15 2002
15. Fantomet 25 + 26 2002
16. Fantomet 1 + 2 2003
17. Fantomet 23 + 24 + 25 2007
18. Fantomet 25 + 26/2008 + 1/2009
19. Fantomet 26/2010 + 1/2011
20. Fantomet 5 + 6 2011
21. Fantomet 26/2011 + 1/2012
22. Fantomet 5/6 2013
23. Fantomet 5/6 2014
24. Fantomet 2 2015
Nr 1 og 2 gikk også i Serie Spesial 1987
— Øyvind B 28. December 2014, 13:22 #
Jeg reagerer mest her på ØBs melding om at – da HAN droppet å kjøpe Fantomet i sin lokale Narvesen – droppet Narvesen å føre bladet. Skummelt. Det viser hvor sårbar omsetningen er i landet vårt.
Det finnes ikke mange idealister som f.eks. Frank Flæsland, som lusker rundt i byen som et vanlig menneske – og kjøper sine blader på de stedene han skjønner at bladet “ligger tynt an”.
Og man burde faktisk ikke være avhengig av slik handling, alle Narvesen burde ha en liten stock av alle bladene som kommer ut. Men det var før, og ikke nå…
— *arild* 28. December 2014, 16:11 #
Og alle bør “advare” de som selger før tiden, særlig de store. Tyvstart er ikke bra, det er et usunnt konkurransemiddel.
— IpComics 28. December 2014, 20:00 #
Hva skal vi “advare” dem mot, tro? At de risikerer å selge mange flere blader enn konkurrentene? For DEN meldingen vil nok skremme dem til å la være, ja… Syns det er greit nok at blader selges uansett. Så får juridikussene på BC avgjøre om det er lov eller ei.
— *arild* 28. December 2014, 21:44 #
Har du slike holdninger mot alle regler, Arild? Skremmende i så fall.
— Ipcomics 28. December 2014, 21:48 #
Nå skal ikke jeg blande meg inn i avtalene som den enkelte kommisjonær har med Bladcentralen og andre distributører. Men det er en kjennsgjerning at enkelte forhandlere i mange år har gjort utgivelser tilgjengelig før offisiell salgsdato. Om det er i god tro eller som et konkurransevridende grep, skal ikke jeg uttale meg om. For min egen del kan jeg si at jeg ofte tar turen innom et utsalg som selger morgendagens utgivelse allerede i dag. Og det er ikke mitt ansvar som kunde å ikke kjøpe et produkt som er tilgjengelig for salg.
— Kristian Hellesund 29. December 2014, 00:15 #
Eg kjøpte lenge blader i ein liten kiosk der ein kunne kjøpe tysdagsbladene på torsdag, men det var
hysj,hysjog berre for dei som eigaren kjende.Ein annan liten kiosk sette heftene ut på måndags ettermiddag.
Men nokon sladra til distributøren om den kiosken som selde hefter på torsdagen og det endte opp med at den stengde. Kanskje av heilt urelaterte årsakar, det veit eg ikkje.
Eg veit ikkje eigentleg kva reaksjonsmiddel Bladcentralen eller Narvesen sitt distributørsenter har utanom kansellering av kontrakten. Bøter? Å halde attende utkøyring så lenge som mogeleg?
Ikkje minst det at ein heile tida kan skulde på misforståing.
— Knut Robert Knutsen 29. December 2014, 08:54 #
Nei, Kritisan, det er vel å gå litt langt. Men jeg skulle ønske serøse nettsteder ville vise til “salgsdager” i sine omtaler, og ikke oppfordre lesere til å kjøpe “så fort de kommer ut”. Værre er det ikke.
— IpComics 29. December 2014, 14:24 #
…og dermed er Fantomet-nedskjæringen et (enda mer) ubestridelig faktum: Dette nummeret er rett og slett Nr. 1 – 2015, dobbeltnummereringen er definitivt slutt; og i tillegg er sidetallet skåret ned fra 116 til 100 i forhold til de to siste årene. For en fem-seks år siden fikk vi 68 sider Fantomet-blad hver 14. dag. Nå får vi 100 sider 13 ganger i året. 68 × 26 = 1768 sider; 100 × 13 = 1300 – det blir altså 468 sider mindre Fantomet hvert år.
Ellers:
“Selv om Sjefen skriver gode og informative ledere mener jeg at det hadde vært bedre hvis plassen hadde vært brukt til leserbrev. Leserkontakten er jo nettopp det som er det unike med bladet.”
Helt enig i denne kommentaren fra Thomas. Bruk den plassen som kan brukes til leserbrev.
— Marius Hestness 30. December 2014, 00:17 #
At dobbeltnummereringen er borte er i mine øyne bare positivt, ettersom det ikke kom “enkeltnummere” lenger. Ellers er kanskje tilgangen på gode leserbrev noe som gjør at ikke disse lenger kommer så ofte på trykk. Ellers er det redaksjonelle stoffet ofte relevant for seriene i bladet, det jeg IKKE liker er “Fantomets Univers”, som ofte har helt perifære bifigurer som tema.
Ellers er distribusjon av serier generelt så¨dårlig at jeg ofte må sjekke mange utsalgssteder for å finne aktuelle hefter. Og generelt kjøper leg seriehefter for å lese dem, både som underholdning og av generell faglig interesse, men noen utgivelser (f.eks. nyopptrykk av hefter) har stort sett blitt innkjøpt i håp om at utgiveren skal følge opp med mer interessante hefter. Og det er ikke bare Fantomet jeg kjøper hovedsaklig pga biseriene…
— Frank Flæsland 30. December 2014, 08:25 #
Marius: syns ikke vi skal fortvile slik over at sidetallet er redusert litt. Slik jeg ser det bør vi alle være fornøyd med å få 12-13 tjukke hefter i året – uten reklamer, slik de fleste utenlandske er. Hvis redaksjonen finner en økonomisk balanse via dette er det det beste vi kan håpe på.
Vi får se bort fra fortiden, med 100.000 bladers opplag 2gg. i måneden – den tiden kommer aldri tilbake. Donald-reduksjonen nå nylig burde sende alle slags varselsignal ut i miljøet. Hope for the best, plan for the worst…
— *arild* 30. December 2014, 11:17 #
I samme åndedrag skal det forøvrig bli VELDIG interessant å lese salgstallene for årets julehefter – det er mye som taler for at gullalderen med storsalg av disse heftene er over. Det vil være nok en indikasjon på at serieindustrien står foran større utfordringer enn vi liker å forestille oss.
Det er beundringsverdig at forlagene legger så mye sjel og arbeid i utforming og utstyring av alle disse juleheftene, sågar kommisjonerer nytt materiale – alt dette arbeidet er sunt for bransjen. Det er utelukkende av den grunn jeg sier ja til å snakke om julehefter gang på gang – alt som kan holde interessen for norske serier ved like er utelukkende av det gode.
(Det er faktisk noen som har påstått at jeg snakker om serier på NRK av egeninteresse – intet kunne vært lenger fra sannheten. Å svare på de samme blødmespørsmålene år etter år er ingen stor fornøyelse. Uten betaling, til og med…)
— *arild* 30. December 2014, 11:32 #
Uten betaling, Arild? Det er en ond verden!
— IpComics 30. December 2014, 13:14 #
Ond og urettferdig. Men slik er tegneserieverdenen.
— *arild* 30. December 2014, 13:22 #
Kommentar til Marius sitt regnestykke! Fra og med årgang 2007 har vi hatt mindre enn 26 utgaver i året. I 2006 var det blad hver 14. dag, tror sidetallet var 104. Det ble produsert 18 nye Fantomet-historier. I fjor ble det produsert 17 nye historier av samme type, laget i Sverige på normalt 32 sider hver.
Når man ser slik på det er egentlig ikke reduksjonen i antall sider Fantomet vi får i året særlig stor. Vi får mindre repriser og færre (tvilsomme?) biserier slengende innom bladet, det er sant.
Jeg tror vi skal være glad, som Arild sier, for at det ikke er værre. I dag har vi en grei knippe nye Fantomet-historier og noe opptrykk fra avisene. Og de biseriene vi har er stort sett greie.
— IpComics 30. December 2014, 18:52 #
Vil gjerne kommentere i denne hovedspalten (mye bra sies på Serienetts facebookside) Thomas A. sin kommentar om årets plakat i det nye hefte, altså utgivelseskalenderen 2015.
Nå er jeg personlig lite opptatt av slike postere og samleark, de ser merkelig like ut allesammen, men denne gangen stoppet jeg virkelig opp ved illustrasjonen av Sjefen sjøl, Fantomet.
Tegnet av vår kjære svenske, Henrik Jonsson; kort og godt: Fabelaktig.
Gi denne mannen et godt manus og vi er virkelig inne på noe! Alt for mange illustratører følger McCoy/Barry-skolen, med nesten følelesløse ansikter med maske.
Vallvé greide å få fram følelser i Walkers fjes i sine historiske fortellinger, både via glede og raseri. Men i dag ser vi alt for ofte en Fantomet som ikke signaliserer annet enn hard besluttsomhet.
Så altså: Jonssons plakat. Dynamisk og kraftfull selvsagt, men med et ansikt som viser tydelige tegn på indre og ytre spenning. Denne mannen er ikke å spøke med!
Mer av dette, takk!
— *arild* 31. December 2014, 13:17 #
Det er godt å registrere at oppfatningen om at “Fantomet er et blad med de virkelige gode biseriene” er blitt mer etablert. Det har ikke alltid vært slik selv om Fantomet “alltid” har hatt meget sterke biserier.
Det har tidligere vært for mye delte leire i forhold til den ene retningen (Fantomet med bare Fantomet) eller den andre (leser kun de gode tillegsseriene). Det ble dermed vanskelig noen ganger å se helheten. Dessuten tok fargenes inntog fokuset i feil retning. I stedet for å se at fargene kom de fleste av biseriene til gode; både fransk/belgiske albumserier og amr. hefteserier fikk et helt nytt liv.
Som vi har sett (også av Øyvinds JKJB-gjennomgang) har kvaliteten vært høy lenge, ved siden av har også Fantomet-seriene holdt en høy standard de siste par årene. Selv om det er først og fremst avisseriene som tar vare på essensen i Lee Falks univers.
Men kan de måle seg med klassikerne? Fantomet Jubileumsbok 1964-2014 er fortsatt ute i bladsjappa, og spørsmålet til Arild (og dere andre) blir: Hvis dere skal velge en av de fem seriene i boken, hvilken er den beste, og hvorfor? Hvordan kommer følelsene til “mannen bak masken” til utrykk i disse historiene:
Den grusomme Samaris (1961-62),
Gissel for Hero (1965), Gangstergraven (1967), Jungelbanden (1969), Medborger Walker (1974)?
— Jostein Hansen 31. December 2014, 17:17 #
Minuset med slike komplette avishistorier i seriealbum er unødvendige gjentagelser i seriene. Ellers flott vi fikk Samaris i farger.
— HG 1. January 2015, 20:18 #
Plusset er at vi får hundrevis av flotte kunstneriske illustrasjoner som aldri er vist i bladform tidligere og hele sekvenser med handling som var redigert bort, som nå i komplett form heller er med på å styrke seriene; gjøre de mindre overfladiske, ved å vise sidehandlinger, viktige detaljer, smarte replikker og dermed tilføre mer dybde og innsikt i karakterenes liv og levned. Jfr.
Medborger Walker med den redigerte versjonen og du vil få et lite sjokk.
Kan det være en god grunn til at nordmenn leser så mange bøker, der handlingen er på mange hundre sider, med kompliserte plot og
avanserte sidehandlinger? Så skal vi servere dem forenklede serier, som ikke gir noen dybde og motstand, og tro at det vil gi mersmak…? Slik var det før, men nå ser vi at seriene ofte gir mer dybde og substans i den originale formen, og leserne blir tatt på alvor ved at de får servert noe som stimulerer til videre oppsøking av seriemediet.
Kan du forresten gi gode eksempler på unødvendige gjentagelser i disse seriene HG?
— Jostein Hansen 2. January 2015, 10:24 #
“Fantomet prøver det vanlige livet” repeteres mange ganger i “Medborger Walker”, for eksempel.
Er selvsagt enig med deg med det du sier om disse upubliserte avisseriene. Softcoverbøkene er et flott format for disse historiene.Måtte det bare komme flere slike til neste Fantomet-jubileum, gjerne med Ray Moores strek.
— HG 2. January 2015, 14:23 #
Hvor mange ganger er “mange ganger”…?
Ellers veldig enig i siste kommentar, gjerne softcovebøker med andre klassiske helter.
— Jostein Hansen 2. January 2015, 14:51 #
Så vidt jeg husker nevnes det vel 7-8 ganger i historien, noe jeg ikke er spesielt fan av. Men for all del – gode historier i boka.
— HG 2. January 2015, 16:25 #
Det stemmer at “Vanlig liv” repeteres mange ganger i “Medborger Walker”. Tok en rask opptelling og kom til – tyve ganger. Personlig synes jeg ikke at dette er noe problem, ihvertfall ikke når man kjenner til hvordan serien opprinnelig ble publisert. Det gir en egen rytme i historien og man kan enten legge inn et mentalt “lesefilter” og ta det vekk, eller kose seg med det. Det blir litt som i tv-serier ( Smallville o.l.) hvor man stopper opp når det blir spennende, fades ut og inn av scenen, for å holde på spenningen (noen ganger irriterende og andre ganger litt pussig.)
— Øyvind B 2. January 2015, 22:14 #
Jeg la inn “lesefilteret” og det funka bra. Tross alt er det jo flott at de kommer komplett. Ser det ikke som et “problem”, merker meg bare at det er ganske unædvendig. Men det har vel med at leserne fra dag til dag skulle bli oppdatert om de ikke fulgte med en dag?
Vi får håpe dette Fantomet-året blir like godt som det forrige. Jeg håper på utgaver med både Fantomet og biserier. Henrik Jonsson opplyste vel om at ny Norseman ikke kom før etter sommeren, vi får vel flere “Thorgals verden” før den tid. Håper ellers også på en eller flere kvalitetsserier som ikke har blitt trykket i Fantomet før. Håper Egmont nå framover trykker nyere actionserier. De skal vel trykke westernserien “Magic Wind” og andre nye westernserier i en ny Tex Willer-utgivelse, så det lover jo bra. Da gir de kanskje ut mer nytt også.
— HG 2. January 2015, 22:47 #
Vi legge til at det her er forskjell på en gjentagelse av handlingen fra en stripe til den neste, og en repetisjon for å oppsummere handlingen over tid, noe som kan gjøres uten at det føles unødvendig.
En slik repetisjon finnes bare i totalt fire ruter, på side 96 og 104.
Ved siden av dette er det bare en eller to direkte gjentagelser av samme handling, med ulike illustrasjoner, i forbindelse med et slagsmål i parken.
Så i mange tilfeller er det en ren myte (som det er lettvint å ty til) at det er så mange unødvendige gjentagelser i avisseriene.
— Jostein Hansen 3. January 2015, 11:45 #
Det er kun i seinare år når Fantomet vart redusert til 2 ruter per stripe at ein får direkte gjentakingar.
Ja, i eit 4-ruters oppsett så skal første rute teknisk sett “oppsummere” kor ein var på slutten av forrige stripe, men vanlegvis gjer ein det ved å plukke opp att handlinga nokre sekund seinare og vise ein reaksjon på noko som er førespegla i siste ruta dagen før.
Når ein har dags- og sundagssider i same kontinuitet så “utdjupar” sundagssida samtidig som den oppsummerer.
Så lenge ein hadde god plass og dyktige forfattarar så var det ikkje noko problem med “repetisjon”.
Sjølvsagt, viss ein ynskjer å spare plass og leitar etter ting ein kan kutte utan at ein mistar tråden i forteljinga, så er det lett å overtyde seg sjølv om at desse rutene er “oveflødige” og “repeterande” og at ein forbetrar historia ved å kutte dei.
— Knut Robert Knutsen 3. January 2015, 11:53 #
Dette med å redusere sidetallet på hovedserien, som ipComics er inne på, bør få varsellampene til å lyse med full styrke. Jo lenger seriene er jo mer dybde og rom kan det gis for persontegninger. Det er ikke alltid det fungerer slik, mye handler om dyktige forfattere som klarer å disponere stoffet riktig. De siste årene har det blitt flere ruter per side, og mer fyldig tekst i Fantometseriene, noe de utvilsomt har vunnet på.
For de som husker tilbake noen år så ble Tarzan-seriene masseprodusert i Europa og det fantes en uforståelig policy om at hvert Tarzan-blad skulle ha to historier hvor den enn ikke skulle være lenger enn den andre (ca 15-16 sider)…. Hmmm…
Poenget var altså ikke at man skulle lage serier med dybde og personlige preg, men at det regide formatet var viktigst.
Vi får jobbe hardt mot at den nye retningen som tegner seg skal føre til at Fantomet blir identitetsløs og mister sitt personlige preg.
— Jostein Hansen 15. January 2015, 16:04 #
I nr. 2, i salg fra 26. januar er det FIRE sider med leserbrev, to sider med Fantomet Fakta og to sider med Kuriosa. Kuriosaen er denne gang ikke om perifere bifigurer, men Jungelpatruljen. Stære lugumt!! En lovende trend for resten av året?
— Thomas Askjellerud 20. January 2015, 17:33 #
Meget bra med leserbrevene ja, men spår at det blir like slapt som forrige år med ant. ganger de kommer med som i fjor. Det var også knall med ny Bloche. Godt nummer
— Hg 20. January 2015, 18:17 #