EN HYLLEST TIL ØVERLI ( 3.10.15 )
«Pondus» fyller 20 år som tegneserie i år. Det markeres med en jubileumsbok.

Tenk at det allerede er gått 20 år! Uten særlig ståhei debuterte Frode Øverlis «Pondus» på trykk i avisen Vestnytt i 1995. Etter hvert fikk Øverli flere oppdragsgivere. I 1996 ble «Pondus» biserie i tegneserieheftet «Ernie», og året etter ble tegneserien fast inventar i Dagbladet. Derfra har kurven vært skarpt voksende, og «Pondus» og Frode Øverli har strengt tatt snudd opp/ned på det norske tegneseriemarkedet. Blant milepælene er det første albumet, «Alt for Norge», fra 1998, eget månedlig tegneseriehefte fra 2000 og to egne bokserier. Den ene av disse foreligger i disse dager med bind 14, og flere av bøkene har slått godt fra seg på bestselgerlistene. Gang på gang har Frode Øverli hatt den bestselgende boken i landet.
Jubileumsboken «Pondus: 500 favoritter» er et godt tverrsnitt av Øverlis produksjon av tegneserien. Her finnes utvalgte tegneseriestriper helt tilbake til starten i 1995. Stripene er i kronologisk rekkefølge og er samlet etter utgivelsesår. Dermed har man en flott mulighet til å se tegneseriens utvikling. Øverlis tegnestil har forandret seg i løpet av årene, og det er spesielt artig å se hvordan enkelte av karakterene er endret i utforming.
Som bok er dette den ultimate Pondus-samlingen. Mange av de beste stripene av Norges viktigste tegneserie er samlet på én plass. Øverli viser hvorfor han fortjener statusen som norske stripeseriers fyrtårn. Her er det samfunnsbetraktninger, skråblikk på trivialiteter, noen doser hverdagsfilosofi og ikke minst mye å le av. I tillegg får vi se hvorfor nordmenn har falt for nettopp denne tegneserien: Pondus’ verdensblikk der fotball og rock står i sentrum, Jokkes eskapader på sjekkefronten og alle de underlige kvinnene han har møtt, Else og Günthers merkverdige forhold, Påsans utfordringer som tenåring i og utenfor klasserommet og ikke minst Beates normalitet i motsetning til de fleste i persongalleriet. Og da er bare noen få nevnt i Frode Øverlis herlige univers, der han tar manges fordommer og virkelighetsoppfatninger på kornet. Strengt tatt er Øverli en dyktig observatør av Norge de siste tyve årene.
Gratulerer med jubiléet, Frode Øverli! Denne boken er mer enn en verdig markering. Anbefalt!
«Pondus: 500 favoritter»
Av: Frode Øverli
ISBN 978-82-429-5268-4
508 sider
499 kroner
Egmont Serieforlaget
Anmeldelsen er tidligere trykt i Sydvesten 22. september 2015.

SYKEPLEIE MOT DÅRLIG HUMØR <- Eldre | Nyere -> GJENSYN MED ET IKON




