HELT TIL PÅSKE ( 8.11.15 )
Bjørn Ousland tar vinteren på forskudd med «Bisk i farta!»

Som tidligere nevnt er Ousland ute med to bildebøker denne bokhøsten, begge to med et slags høytidstema. Jeg har tidligere anmeldt den ene, Småbarnsuppe forut for Halloween. «Bisk i Farta!» har et jule-og vintertema, og derfor hadde jeg egentlig tenkt å vente med den til de første meldingene om snø kom inn. Men det varer og rekker – selv Beitostølen måtte hente snø utenfra! Så her er den nå.
Dette er den sjette boka i serien om bisk, en eventyrlysten liten hund og hans beste venn, katten Siss. De tidligste bøkene i serien var bildebøker, mens de to siste bøkene – inkludert denne – er rene tegneserier. «Bisk i farta!» er beregnet på barn mellom 4 til 8 år, men akkurat som med «Småbarnsuppe» passer den nok best for barn i den lavere delen av dette aldersegmentet.

Jeg nevnte snømangel, og det er faktisk også et tema i boka. Historien begynner med at Bisk får nye ski til jul, men det er ikke snø. Ousland tillater seg å leke litt med klisjeer og forventninger ved å la det snø julaftens natt, men om morgenen 1. juledag er det fortsatt alt for lite snø til å stå på ski. Løsningen blir derfor at Bisks foreldre får leie ei hytte på fjellet.
Herfra er handlingsforløpet enkelt og ufarlig, godt tilpasset de minste. Selvsagt blir det litt dramatikk, og ettersom boka handler om å stå på ski på fjellet, er det lett å forutse hva dramatikken kommer til å bestå i. Men først og fremst er historien en elementær innføring, først i hvordan du skal gå på ski, og deretter i fjellvettreglene (så her kan vi snakke om en julehistorie som på en måte varer helt til påske!). Tonen er belærende, men ikke for moraliserende, og innføringene i ski-sikkerhet er like mye «show» som «tell». Legg til Ouslands muntre og livfulle tegninger, og du har en førsteklasses forberedelsesbok for barn som skal opp på fjellet og stå på ski for første gang.

Bisk i farta!
Av Bjørn Ousland
ISBN 9788202488642
kr. 259
40 sider
Cappelen Damm

FORSKREKKET OVER STRIPEVALGET <- Eldre | Nyere -> FANTOMET NETTOPP NÅ




