JULEHEFTER 2015: NORSK HUMOR (10.12.15 )
Alle norske julehefter har selvsagt humor (inkludert Varg Veum) men i denne omgangen skal vi kikke på de norske seriene som er uten faste figurer…hvis en ikke regner med selve Julenissen, da.
Firekanta

For første gang kommer en Firekanta “feriespesial” (det har tidligere vært en jule-, en påske-og to sommerspesialer) ut i typisk julehefteformat. Ulempene med det er selvsagt færre sider og mindre ekstramateriale. Men jeg forstår at forleggeren ville gå over til et format som har lettere for å bli plassert på juleheftereolen
Ekstramaterialet består av en kortfattet oversikt over årets beste tegneseriebøker, og ellers er det side opp og side ned med Nils Axle Kantens enrutere. Utvalget er upåklagelig, en kvalitetsblanding av vitser om populærkultur og moderne medier, og nye vrier på kjente klisjeer. Kanten greier fortsatt å finne nye vrier på det aller meste, egentlig. Heftet har også en passelig høy andel av julerelaterte gags, godt gjort med tanke på at det må «dele» dem med Rutetids julehefte (se nedenunder).
Av Nils Axle Kanten
36 sider
Kr. 59,90
Strand Comics/Bestselgerforlaget
Dassboka Presenterer: Jul på Utedassen

Ærverdige Cappelen står bak årets bevisst mest lavpannete julehefte. Her får du nøyaktig hva forsida lover – Underbuksehumor i fleng, med mest mulig juletema. Heftet er omtrent 1/3 tegneserier, 1/3 artikler og «fun facts», og 1/3 vitsesider. Det er noe veldig retro over det meste av heftet, som slekter mye på tradisjonelle vitse-og vittighetsblader fra 70-og 80-tallet, men også på tegneserieblader som MAD og Pyton. Kanskje er det ikke helt overaskende at Dag Kolstad (tidligere redaktør for begge disse bladene) er involvert i produksjonen.
Tegneseriene er et selsomt skue – De ser alle ut til å være tegnet av samme person (som er anonym og visstnok utenlandsk) i en semi-realistisk stil som står i kontrast til humoren. På den måten er heftet ganske ulikt MAD og Pyton, der karikert tegnestil og drøy humor gjerne gikk hånd i hånd. For det meste er gagene ganske lettvinte, men det finnes enkelte inspirerte øyeblikk, som Julenisse/Frankenstein- historien. Artiklene er skuffende tørre – her burde Espen Svenningsen Rambøl vært hyrt inn (les mer om bidragene hans til juleheftene her) – men i det minste har figuren Krampus fått fyldig omtale, og akkurat i tide til filmen.
«Jul på Utredassen» er ikke noe jeg ville betalt for å kose meg med i juleferien, men det er noe beundringsverdig over hvor åpen utgivelsen er om sin egen plumphet.
Av Muffinsmedia
36 sider
Kr. 59
Cappelen Damm
Rutetid

Det beste av disse tre heftene. Ikke alt er like morsomt, men Rutetid scorer høyt på både variasjon og julestemning. «La oss uironisk omfavne den nostalgiske gode julestemningen» annonseres det i forordet. Sagt med litt…vel, ironi selvsagt, men heftet har en fin balanse mellom kynisme og kos. Marius Henriksen og Anders Pedersen bidrar med observasjoner om julefrustrasjoner som alle kan kjenne seg igjen i. Tor Ærlig morer seg med å visualisere barns tolkninger av kjente og kjære julesanger. På den hjertevarme siden har Flis laget et juledikt, og Arne Killingberg har, i tillegg til å diske opp med en håndfulle jule-enrutere, også laget en historie der han forestiller seg hvordan Skomakergata ser ut i dag. Den er nesten like trivelig som originalen. Bare litt synd at Øverli selv ikke kunne by på flere julerelaterte Rutetid-gags i år. Faktisk så har Nils Axle Kanten flere julevitser, bare i dette heftet.
Av Frode Øverli, Arne Killingberg, Marius Henriksen, Nils Axle Kanten m.fl.
Forord av redaksjonen
36 sider
Kr. 58,90
Egmont Publishing

Men hvordan gikk det med skomaker Andersens butikk? Årest Rutetid julehefte prøver å gi oss svaret.

SUPERROMANTIKK <- Eldre | Nyere -> JAKTEN PÅ JULENS MAGI





Her er min dom for disse:
Firekanta terningkast 3
Jul på utedassen terningkast 1
Rutetid terningkast 2
— Bjoulv 11. December 2015, 12:36 #