DYSTRE STEMNINGSBILDER (17.08.14 )
Den bergenske serieskaperen Kim Holm er ute med den digitale tegneserieutgivelsen «Memory». Dette er en adaptasjon av H. P. Lovecrafts dikt med samme tittel.

Kim Holm tok imot en utfordring under tegneseriefestivalen Oslo Comics Expo tidligere i sommer. Sammen med en rekke andre norske serieskapere stengte han seg inne på Serieteket i hovedstaden og laget en tegneserie i løpet av 24 timer. I Holms tilfelle valgte han å illustrere diktet «Memory» av den amerikanske forfatteren H. P. Lovecraft.
Holm er ikke på fremmede veier når han tar for seg Lovecrafts litteratur. Tidligere har han adaptert Lovecraft-novellen «Pickman’s Model», som ble nominert til Sproingprisen i fjor. I likhet med «Pickman’s Model» velger Kim Holm å bruke originalteksten på engelsk. Diktet «Memory» er en fremtidsvisjon, der vi blant annet møter en ånd, en demon og noen apekatter i nærheten av en ruin. Diktet er i seg selv stemningsfullt, men Holm tilfører det noe ekstra ved sine illustrasjoner. I hovedsak går det i svart og hvitt med noe bruk av rødt her og der. Illustrasjonene er utforutsigbare, der streker, flekker, felter, dråper og grafiske krumspring slåss mot hverandre for å skape en helhet.

Teksten er delt i bruddstykker, som vanligvis serveres sammen med en helsides tegning i et tosiders oppslag. Holm velger å la teksten gå inn som en del av det grafiske uttrykket, der han hele tiden varierer og eksperimenterer med tekstens lay-out.
Det er ikke uvanlig at Kim Holm er opptatt av å videreformidle stemninger vel så mye som handling. Vi ser flere eksempler på dette i «19 tiltaler mot den unge herr Holm for grov selvpropaganda» fra 2010, og Holms utgave av «Pickman’s Model» er kanskje et stjerneeksempel på dette. I «Memory» står stemningene i sentrum. Det ligger hele tiden noe vagt og uhyggelig som pirker i leseren. Kim Holm antyder og lager assosiasjoner gjennom illustrasjonene sine, og hans eksperimentelle formgiving er til tider referanserammer der tekst og leserens medskaping er det som skaper en fullverdig leseopplevelse.
«Memory» er en spennende utgivelse, der Kim Holm viser at han fremdeles velger å være en egen varde i det norske tegneserielandskapet. Han skaper sine illustrasjoner på egne premisser, og uttrykket er helt og fullt hans eget.
Utgivelsen kan kjøpes og lastes ned over internett gjennom Kim Holms nettside cartoonarchy.no
«H. P. Lovecraft’s Memory»
Av: Kim Holm
48 sider
4,99 dollar
Eget forlag
Teksten er tidligere trykt i Lyderhorn 8. august 2014.

AV INTERNASJONAL KLASSE <- Eldre | Nyere -> TO KRIGER





Artig å se at det er flere enn Lise Myhre som kan lage tegninger til dikt av mørksinnede barnebokforfattere. Chtulhuttemegtu!
— Gustav 3. September 2014, 14:50 #