SKJØNNHET OG FORRÅELSE (29.06.15 )
Med Beautiful Darkness har den franske trioen Vehlman (forfatter) og Kerascöet (kunstnerektepar) skapt et visuelt eventyr/mareritt som absolutt er verdt en Eisner!

En jente blir drept i skogen og alle vesenene i hennes fantasiverden må rømme fra hodet hennes. Nå er det opp til Prinsesse Aurora å lede flokken og sørge for deres overlevelse. Etter hvert blir det som opprinnelig var en gruppe ledet av den barmhjertige Aurora, kuppet av den kalde og manipulative Zelie, og Aurora blir kastet ut.
Hun finner seg et nytt hjem i en skogshytte sammen med et menneske. Gruppen finner henne etter hvert igjen, og for å bevare sin bekvemme tilværelse tyr også Aurora tilslutt til sleipe knep for å overleve.
Store deler av boken er små sekvenser, bare en side lang, som avbilder de små folkene i forskjellige situasjoner hvor de gjør sitt beste for å passe inn og overleve. Disse er både forstyrrende, dystre og visuelt fantastiske å se på.
Historien om Aurora, i utgangspunktet en barmhjertig og kjærlig karakter, som tilpasser seg og utvikler seg i ondskapsfull retning, er interessant. Det at man sympatiserer med Aurora skyldes utelukkende at boken forteller historien, i store deler, fra hennes perspektiv. Hovedpoenget er overlevelse, og i historiens finale er det faktisk ingen av karakterene som er mer ondskapsfulle enn Aurora.

Beautiful Darkness gjør det denne typen tegneserier burde gjøre. Den har en dypere mening, men den går ett hakk lenger. Det er i praksis en studie av menneskets natur, hvor hovedpersonene er bedårende små vesener. Jeg har sett denne boken bli sammenlignet med en blanding av ”Fluenes Herre” og ”Lånerne”, og det er den beste beskrivelsen.
Kerascöet er grunnen til at denne boken faktisk er leselig. De ekstremt mørke og morbide historiene må akkompagneres av de lyse fargene og de søte små vesenene. Noe annet hadde blitt et verk Fredric Werthams bokbål verdig.
Beautiful Darkness er akkurat det tittelen tilsier: noe av det mørkeste jeg har lest og noe av det vakreste jeg har sett.
Beautiful Darkness
Skrevet av Fabien Vehlman, tegnet av Kerascöet
96 sider
Engelskspråklig utgave av Drawn and Quarterly, Montreal
Nominert til Eisner Awards i klassen Best U.S. Edition of International Material

OLAS FRYKTELIGE FORTID <- Eldre | Nyere -> PEER UT AV SKAPET





Ja, en fantastisk bra fabelfortelling, full av mørk humor der latteren lett setter seg i halsen.
(SPOILER) Men jeg må si jeg er uenig i karakteristikken av Auroras oppførsel i slutten. Ubarmhjertig, ja, men ikke ond, i motsetning til resten av gjengen.
— Andrebyboer 4. July 2015, 03:18 #